İlk yerli otomobil yatırımları 3 milyar dolara çıkıyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ilk yerli otomobilinin 3 milyar dolarlık bir yatırıma dönüşmesi, Eylül 2019'da Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı'nda (IAA) gerçekleşebilir. 25 Mart.

İlk yerli otomobil yatırımları 3 milyar dolara çıkıyor
İlk yerli otomobil yatırımları 3 milyar dolara çıkıyor Admin
Bu içerik 144 kez okundu.

 

“Teknik ve mali çalışmalar kesinleşmek üzere. Kompakt veya orta araç anlamına gelen bir C segmenti ön plana çıkıyor. Sedan, hatchback, station wagon, spor ve crossover olmak üzere beş farklı gövdeli üç model üretmeyi planlıyoruz. Yatırım değerinin yaklaşık 3 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ”dedi. Doğan TV Ankara temsilcisi Hakan Çelik'in özel yayın kuruluşu CNN Türk'e verdiği röportajda.

Yurtiçinde üretilen ilk otomobilin prototipi 2019'da sunulacak ve büyük olasılıkla Eylül 2019'da düzenlenecek olan IAA'da, sözlerine göre başlatılacak.

En üst düzey yönetici için üç aday 

Türkiye, ilk yerli otomobilini 2 Kasım 2017'de üretmek üzere beş yerel sanayi devleri, Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding ile ortak girişim başlattı.

“Yeni şirkete bir CEO atanacak. Şimdiye kadar üç aday var. Hepsi uluslararası alanda başarılı bireyler. Bu konudaki çalışma devam ediyor. Genel Müdür'ün seçilmesi ve duyurulması ortak girişim tarafından yapılacaktır. Umarız şirket Nisan ayında kuruldu [2018] ”Özlü dedi.

500 km menzilli elektrikli araba 

Ortak girişim 16 Şubat'taki açıklamaya göre üç elektrikli araç modeli üzerinde çalışıyor.

“Menzil, şarj süresi ve şarj istasyonları, bizim de dahil olmak üzere tüm üreticilerin karşılaştığı temel problemlerdir. Şarj istasyonları için planlar da devam ediyor. Bakan, yerli otomobil için 400-500 km'lik bir [tek şarj] menzili öngörüyoruz. ”Dedi. Bakan, önümüzdeki yıllarda teknolojideki ilerlemelerle birlikte batarya maliyetlerinin azalacağına işaret etti.

“İlk olarak, muadillerinden daha iyi bir ürün sunmaya çalışacağız. İkincisi, fiyat açısından rekabetçi olacağız. Yeni olmanın avantajını kullanacağız. Bu şekilde yabancılar da ilgi gösterecek, ”diye sordu, öngörülen otomobil ve rakipleri arasındaki fark sorulduğunda. Özlü'ye göre, Türk vatandaşı zaten arabaya sipariş vermeye çalışıyor.

Türk hükümeti, tasarımı ve Ar-Ge için bazı masrafları karşılamak gibi çeşitli teşvik ve destek programları üzerinde çalışmaktadır.

Faruk Özlü , otomobil , otomotiv sektörü , yerli otomobil , yerli , Türkiye , ekonomi    

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin