İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'ne ödül

İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'ne ödül
İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü'ne ödül Admin
Bu içerik 120 kez okundu.

Türk Dil Kurumu (TDK) tarafından 11 öğretim üyesinden oluşturulan çalışma grubunun hazırladığı ve alanda ciddi bir eksikliği gideren "İlk İlaç ve Eczacılık Terimleri Sözlüğü", sektörün "Oscar"ı alarak bilinen "Altın Havan Ödülleri" kapsamında hizmet ödülüne layık görüldü.

14 BİN TERİM TANIMLAMASI

Yaptıkları araştırmada eczacılık mesleğine özgü terimleri içeren bir sözlüğün olmadığını belirlediklerini anlatan İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göknur Aktay, sözlüğün başta ilaç ve eczacılıkla ilgili temel kavramlar olmak üzere sağlık alanında kullanılan ortak terimler arasında birliğin sağlanması ve mümkün olduğu ölçüde yabancı sözcüklere Türkçe karşılıkların bulunması amacıyla hazırlandığını kaydetti.

Eserin dünyada içeriği ve hazırlanış tekniği açısından benzeri bulunmadığını vurgulayan Aktay, sözlükte tıbbi terimlerin yanı sıra halk arasında kullanılan sözcükleri de ele aldıklarını anlattı.

Sözlükte 14 bin terimin tanımları ve yönlendirmelerinin mevcut olduğunu anlatan Aktay, sözlüğün sektörde referans kitaplar arasına girdiğini bunun kendilerini gururlandırdığını söyledi.

 

Kaynak: AA

 

 

 

altın havan ödülleri hizmet ilaç ve eczacılık terimleri kültür ödül
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
2019-2020 Kulüp Lisans Süreci sonuçlandı
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi
Sesi Görenler, Avrupa Şampiyonası'nda yarı finale yükseldi