İkinci MİT TIR'ları davası ‘soL’a

İkinci MİT TIR'ları davası ‘soL’a
İkinci MİT TIR'ları davası ‘soL’a Admin
Bu içerik 70 kez okundu.

soL'dan Selin Asker'in haberine göre, gazetenin eski sorumlu müdürü Hafize Kazcı'ya ‘Gizliliği ihlal' suçlamasıyla bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası istendi. Duruşma 9 Mart 2016 saat 10:00'da görülecek.

soL'a dönük soruşturma süreci bir ihbar mailiyle başlatıldı. Ankara Emniyeti'ne M. A. isimli bir şahıs tarafından gönderilen ihbar mailinde, "MİT TIR'larının durdurulmasına ilişkin olan belgelerin Facebook'ta paylaşıldığını gördüm. Belgeleri paylaşan sayfa: Sol Gazetesi" denilerek, erişime kapatılmış olan haberin paylaşım linklerine (http://haber.sol.org.tr/turkiye/erisim-engellendi-yeniden-yayimliyoruz-suriyeye-muhimmat-tasiyan-mit-tirlarina-iliskin) yer verildi.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'ndan savcı Levent Kandemir soruşturmayı yürüterek ‘gizliliği ihmal' suçlamasıyla iddianame hazırladı.

KAZCI: HUKUKA AYKIRILIK YOKTUR

İddianamede, Hafize Kazcı'nın konuya ilişkin verdiği ifade yer aldı. Kazcı'nın savcılık ifadesinde "MİT tırlarına ilişkin haberde kamuoyuna yansıyan haberlerden elde edilen bilgileri ve görüntüleri yayınladıklarını, gizliliği ihlal edecek bir durumun söz konusu olmadığını, erişim engellendikten sonra birçok yerde yayınlandığı için tekrar yayınlandıklarını, bahse konu belgeleri internetten tarattırarak elde ettiklerini, elde ediş şeklinde hukuka aykırılık olmadığını, şu anda bile bu evrakların internet ortamında bulunabileceği" açıklaması yaptığı hatırlatıldı.

'HABER VERME SINIRI AŞILDI'

Savcılık ise, iddianamade, MİT TIR'ları konusunun uluslararası boyutu olduğunu belirtip, haber verme sınırının aşıldığını öne sürdü. İddianamede, "Yürüyen adli ve idari soruşturmaların gizliliğinin bulunduğu, ülkeye ait basın kuruluşlarının ise bu tip konularda ülke menfaatini gözetir şekilde görevlerini yaparken hassas davranmaları gerektiği, soruşturma dosyaları üzerinden yürütülen soruşturmalar çerçevesinde haber verme sınırlarının aşılarak soruşturma evresindeki gizliliğin ihlal edilmesi suretiyle yargılanmasının yapılması istenmektedir" denildi.

MİT Tırları Türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser