İç Mimar Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İç Mimar Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
İç Mimar Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Admin
Bu içerik 95 kez okundu.

Günümüzde iç mimari sayesinde daha ferah, daha sakin ve daha mutlu ortamlar içerisinde yaşayabiliyoruz. İç mimarlık firmalarının el değmediği mekanlar ise hemen fark edilebiliyorlar. Bu mekanlar genelde göze hitap edemedikleri gibi, sıkış sıkış olabiliyorlar veya kişilerin rahat nefes alabilecekleri bir yer de olmayabiliyorlar. Bir kafe veya bir restorana gittiğinizde özellikle, ferah bir ortamda, rahat bir şekilde arkadaşlarınızla sohbet etmek istersiniz. İç mimarinin el değmediği bölgelerde ise kendinizi nedenini dahi bilmeden rahatsız ve tehdit altında hissetmeniz söz konusudur. Üstelik iç mimarlık sadece kendinizi bir yerde güvende hissetmeniz için değil, aynı zamanda kendinizi bir mekana gittiğiniz de harika hissetmeniz için çalışan bir sektördür. Kafanızdaki iç mimar ne yapar, iç mimarlık nedir gibi soruları cevaplandırmak için http://tabb.com.tr adresini ziyaret edebilir. Buradaki işlere göz gezdirebilirsiniz. İç mimarinin ne kadar yaratıcı ev içi tasarımlarına ve konsept tasarımlarına imza attığını görmek, söz konusu sektörün başarısını ve önemini görmek anlamına geliyor.

İç Mimar Seçimi

İç mimar seçiminde öncelikle mutlaka iç mimari firmasının işlerine göz atmanız gerekiyor. Tabi bu işlerin sadece resimlerine bakmanın yeterli olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Aşağıdaki listemizde iç mimar seçiminde dikkat etmeniz gerekenleri listeliyoruz.

  • Portfolyo, bir iç mimarlık firması seçiminde büyük önem arz ediyor. Eğer firmanın sadece 2-3 işi varsa ve bu işlerdeki başarısı ortalamanın altındaysa bu durumda ucuza kötü hizmet alacaksınız demektir. Diğer bir yandansa, firmanın farklı konsept tasarımı ile ilgili çok sayıda işi olduğunu görüyorsanız ve bu işler gerçek fotoğraflarla da desteklenmişse, bu durumda kaliteli bir hizmete sektör standartlarında ücretlerle sahip olabilirsiniz demektir.
  • Tecrübe, şüphesiz en önemli kriterlerden birisi. Sadece iç mimarlık ve çevre tasarımı konusunda değil her konuda tecrübe büyük önem taşıyor. Fakat bu sektörde bir miktar daha önemli olduğunu söylemek herhalde yanlış olmaz. Çünkü iç mimari de kalitelinin sağlanabilmesi için mutlaka farklı tasarımların iç mimar veya firma tarafında yapılmış olması gerekmektedir. Bu da ancak tecrübe ile mümkün olan bir durumdur diyebiliriz.
  • İletişim, iç mimarlık firması seçerken üzerinde durmanız gereken en önemli kriterlerden. Çünkü bu kriter sayesinde karşınızdaki iç mimara fikirlerinizi aktarmanız mümkündür. Mimar doğrudan evinize veya iş yerinize gelip yapılacakları söylememelidir. Yapılacaklarda sizin fikirlerinizi ve zevkinizi de değerlendirmelidir. Sonuçta orada yaşayacak olan sizsinizidir. Bu nedenle kuvvetli bir iletişim iç mimar ne yapar sorusuna eklenmesi gereken bir cevaptır.

İç Mimara Ne Zaman İhtiyaç Duyarım?

İç mimar ihtiyacı nadir bir ihtiyaç değildir, aksine oldukça sık ihtiyaç duyabileceğiniz bir hizmettir. Evlerinizin ferah ve rahat edebileceğiniz yerler olmasını istiyorsanız, elinizdeki eşyaları ve süsleri aktif olarak kullanabilmek istiyorsanız, bu durumda mutlaka bir iç mimar ile evinize ilk taşındığınızda veya taşındıktan sonra çalışmanız gerekir. Eve taşınmadan önce iç mimar ile çalışmanız sizin açınızdan daha verimli olacaktır.

İş yerlerinde ise iç mimarlık ve çevre tasarımı sayesinde, gerek sizin gerekse de çalışanlarınızın rahatlıkla çalışabileceği bir ortam yaratmanız mümkün hale gelir. Kafe, restoran gibi mekanların açılışında ise mutlaka bir iç mimar ile çalışmanız ve tasarımda onun fikirlerini almanız önem taşır. 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Denizli’de Kültür ve Sanatın Kalbi Burada Aracak
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı
Moldova'nın aday kadrosu açıklandı