Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisinde Yeni Yöntemler

Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisinde Yeni Yöntemler
Horlama ve Uyku Apnesi Tedavisinde Yeni Yöntemler Admin
Bu içerik 188 kez okundu.

 

Genellikle erkeklerin yaşadığı horlama ve uyku apnesi gibi problemler; kişinin sosyal yaşamını, iş ve okul hayatını büyük ölçüde olumsuz etkilemektedir. Konsantrasyonun sağlanmasında, solunumun sağlıklı bir şekilde sürdürülmesinde ve beynin işlevini iyi bir şekilde devam ettirilmesinde uyku sağlığı çok önemlidir. Horlama ve uyku apnesi gibi uyku düzenini etkileyen problemler, kişinin genel sağlık durumu açısından ertelemeden tedavi edilmesi gerekmektedir.

Horlama problemi genellikle hastanın kendisi tarafından fark edilmemekte ve yakın çevresi tarafından hasta uyurken fark etmektedir. Horlama dil kökü ve gırtlak bölgesindeki kas ve dokuların deforme olması ya da genişlemesi sonucu ortaya çıkan bir problemdir. Uyku apnesi ise uyku sırasında solunumun 10 saniyeyi geçecek şekilde ağızdan ve burundan gerçekleştirilememesine denilmektedir. Uyku apnesi problemi olan kişilerin vücuda belli sürelerde oksijen alımı gerçekleştirilemediği için iç organlar ve kalp için büyük tehlike oluşturmaktadır.

Uyku apnesinin teşhisi ise bazı değerlendirmeler sonucunca konulabilmektedir. Hastanın sağlık öyküsü, fiziksel muayene, ayrıntılı kulak burun boğaz muayenesi, endoskopik muayene, radyolojik muayene, uyku testi ve uyku endoskopisi değerlendirmelerinden sonra uyku apnesi teşhisi konulabilmekte ve derecesi belirlenebilmektedir.

Horlama ve uyku apnesi tedavileri tıbbi ya da cerrahi yöntemler olarak ikiye ayrılmaktadır. Öncelikli hedef tıbbi yöntemler ile problemleri çözmektir. İlaçla tedaviye cevap vermeyen hastalarda birtakım cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilmektedir.

Horlama tedavisinde; yeni yöntemler uygulanabilmekte ve uygulanan bu yöntemlerden başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Örneğin;

  • Damak ameliyatları
  • Dil kökü ameliyatları
  • Robotik cerrahi
  • Alt-Üst Çene İlerletme ameliyatları gibi yöntemlerle horlama ve aynı zamanda uyku apnesinin cerrahi işlemlerle tedavi edilebilmesi mümkündür.

Horlama ve uyku apnesi problemlerinin tıbbi ya da cerrahi tedavi yöntemlerinin yanı sıra alkol tüketiminin kısıtlanması, kas gevşetici ilaçlara doktor kontrolünde doz değişimi yapılması, burun estetiği ameliyatlarının burunun fonksiyonlarına zarar verilmeyecek şekilde gerçekleştirilmesi de bu problemler için alınabilecek önlemlerdir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Atina antik nehri açacak
Atina antik nehri açacak
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında
IMF: Yunanistan avro bölgesindeki en iyi performans gösterenler arasında