takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır?
HES kodu kullanıma açıldı! HES kodu nedir, nasıl alınır? Admin
Bu içerik 20386 kez okundu.

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Koronavirüsle mücadele çerçevesinde yeni bir uygulama olarak ‘HES kodu’ uygulaması bugün ilk defa kullanılmaya başlanacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından gerçekleştirilen basın toplantısında bu konuyla alakalı bilgiler verilerek ‘HES kodu’, ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması üzerinden ve SMS yoluy ile alınabileceği üzerinde vurgu yapıldı. Peki, HES kodu nedir, nasıl alınır?

HES KODU NASIL ALINIR?

Seyahat kodu olan HES kodunu almak için ilk olarak cep telefonunuza ‘Hayat Eve Sığar‘ uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Bu uygulamayı cep telefonunuzun modeline göre Android ya da Apple Store üzerinden ücretsiz bir şekilde indirebilirsiniz.

‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını cep telefonunuza indirdikten sonra uygulamayı açarak “Hes Kodu işlemleri” bölümüne tıklamanız gerekecektir. Bu bölümden “Hes Kodu oluştur” sekmesine tıklanır ve kodun kullanım süresi seçilerek işlem tamamlanmış olur.

hes kodu nasıl alınır

SMS İLE HES KODU NASIL ALINIR?

Hayat Eve Sığar uygulamasını cep telefonunuza indirmeden de HES kodu almanız mümkündür. Bunun için; “HES” yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla;

  1. T.C. Kimlik Numarası
  2. T.C. Kimlik Seri Numarasının son 4 hanesi
  3. ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazılarak 2023‘e SMS olarak atılması gerekiyor.

HES KODU NEDİR?

HES Kodu ile seyahat firmaları yolculuk yapmak isteyen kişinin sağlık durumunu sorgulayacak. Kişide risk bulunmsı durumunda seyahat isteği onaylanmayacak. Seyahat esnasında herhangi bir risk bulunmayan fakat sonradan risk durumu oluşan kişiler olursa, temas mesafesinde kabul edilen kişilerle iletişime geçilerek sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacak.

BAKAN KOCA DUYURMUŞTU

Sağlık Bakanı Koca, dünkü Bilim Kurulu toplantısı sonrasında “Artık seyahat ederken bireyler risk taşımadığını hasta ya da temaslı olmadığını bu uygulama ile gösterecek. Kontrollü sosyal hayatı kolaylaştıracak mobil uygulama, uçağa binerken serbest giriş kartı olacak. Seyahat ederken risk taşımadığınızı göstermeniz istenecek. Uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyahati yapabileceksiniz.” diye konuşmuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak