Havuzlarda idrar izlemesi nasıl yapılır?

Olimpik yüzücüler bunu yapmayı kabul etmiş olsa da, havuza işemek, göz yumulan bir uygulama değildir. İdrar, havuz suyundaki insanların sağlığına zararlı olabilecek bileşiklerin oluşumuna katkıda bulunur. Şimdi bilim adamları, su kalitesini izlemek için yeni bir yol izliyoruz: ne kadar tatlı olduğunu ölçerek. Araştırmacılar, yeni bir yöntem kullanarak, yüzücülerin orta büyüklükte bir çöp bidonunu dolduracak kadar - yaklaşık 7 galon idrar - bir örnekte 110.000 galonluk bir havuzda, 220.000 galonluk bir havuzda yaklaşık 20 galon ( Bir Olimpik büyüklükteki havuzun üçte biri büyüklüğünde).

Havuzlarda idrar izlemesi nasıl yapılır?
Havuzlarda idrar izlemesi nasıl yapılır? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Son çalışmalar, idrarda ve terdeki azotlu bileşiklerin (örneğin üre) klorla reaksiyona girerek, trikloramin de dahil olmak üzere dezenfekte edici yan ürünler (DBP'ler) oluşturduğunu, bu da göz iritasyonuna ve solunum problemlerine neden olabileceğini göstermiştir. Xing-Fang Li, Lindsay K. Jmaiff Blackstock ve meslektaşları, bu kanıtların, yüzme hijyen uygulamalarının önemi konusunda halkı bilinçlendirmek ve eğitmek için havuz kimyasını daha iyi anlamalarına ihtiyaç olduğunu vurguladığını söyledi.

Li'nin ekibi, idrarda ne kadar idrar ve potansiyel olarak DBP bulunabileceğini tahmin etmek için hangi bileşiğin idrar içinde bulunabileceğini saptamalıydı. Araştırmacılar, Sunett ve Sweet One olarak pazarlanan yapay tatlandırıcı acesulfame potassium (ACE) 'ye yöneldiler. Genellikle gazlı içecekler, pişmiş ürünler ve hatta diğer tatlandırıcılar gibi işlenmiş gıdalarda kullanılan tatlandırıcı, yaygın şekilde tüketilir, kimyasal olarak kararlıdır ve doğrudan sindirim kanalı ve tüketicilerin idrarına geçer.

Araştırmacılar, iki Kanadalı şehirde 31 aktif olarak kullanılan havuz ve sıcak küvetlerden 250'den fazla su numunesini test etmek için hızlı, yüksek verimli analitik bir teknik geliştirdiler ve başlangıçta havzaları doldurmak için kullanılan 90'dan fazla temiz musluk suyu örneği. Havuzlardaki ve sıcak küvetlerdeki ACE konsantrasyonu musluk suyu numunelerinde bulunan seviyelerin 570 katına kadar litre başına 30 ila 7,110 nanogram aralığında değişir. Araştırmacılar, tatlandırıcının konsantrasyonuna dayanarak, yüzücülerin orta büyüklükteki bir çöp bidonunu dolduracak kadar - 7 galon idrarı - bir örnek olarak 110.000 galonluk bir havuzda, 220.000'de yaklaşık 20 galon olarak serbest bıraktıklarını tahmin ettiler - galon havuzu (Olimpik büyüklükte bir havuzun üçte biri) başka bir örnekte.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
beylikdüzü escort