Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Hangi Namaz Kaç Rekattır?
Hangi Namaz Kaç Rekattır? Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Namaz nimet veren Allah'a bir şükürdür. İmandan sonra en faziletli ibadet olan namaz, belli vakitlerde belli rekatlarda kılınır. Namazın hangi vakitlerde kaç rekat olarak kılındığını Namaz Rekatları çalışmasından öğrenmeniz mümkündür. Biz de sizler için hangi vakitlerde kaç rekat namaz kılındığını aşağıya çıkarıyoruz.

5 vakit namazlardan ilki sabah namazı 4 rekat olup, 2 rekat sünnet ile 2 rekat farz namazdan oluşur. Öğle namazı 10 rekat olup, 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnettir. İkindi namazı 4 rekat sünnet, 4 rekat farz olmak üzere toplam 8 rekattır. Akşam namazı ise 5 rekat olup, 3 farz ve 2 rekat sünnetten müteşekkildir. Yatsı namazı ise 10 rekat olup, 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnettir. Yatsı namazından sonra ilaveten 3 rekat vitir namazı kılmak vaciptir.

Bunların dışında Cuma namazı vardır ki 10 rekattır. Cumanın ilk sünneti 4 rekat, 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnetten oluşmaktadır. Bayram namazları ki Ramazan ve Kurban Bayramı namazları 2'şer rekattır. Ramazan aylarında kılınan teravih namazı ise 20 rekattır. Bunun dışında kılınan nafile namazlar 2 rekat veya katları (4 rekat, 8 rekat gibi) şeklinde kılınmaktadır.

Namazların rekatlarından sonra namazlarda dikkat edilmesi gereken bir hususa dikkat çekmek istiyoruz. O da namazlarda okunan zamm-ı surelerin belli bir sıra dahilinde okunması gereğidir. Namaz Sureleri Sırası sayfasında da detaylı anlatılan bu konu hakkında kısaca bilgi verelim istiyoruz: Namazda okunan kısa sureler bildiğiniz üzere Fil Suresi ile Nas Suresi arasındadır. Namazın birinci rekatında Fil Suresi okundu ise ikinci rekatında aşağıya doğru hemen altındaki sure veya 2 sure sonrası okunur. Yani ikinci rekatta ya Kurayş yahut Kevser suresi okunur. Bu sıraya uyulmaması namazda kerahat işlenmesine sebebiyet vereceğinden dikkat etmekte fayda vardır.

Ehemmiyetli bir ibadet olması dolayısıyla namaz hususunda namaz hocası yahut ilmihal tarzında hazırlanan namazsuresi.com adresini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Namaza dair ilmihal bilgilerinin yanı sıra merak ettiğiniz her türlü soruya cevap bulabileceğinizi umuyoruz. Namazı hem cismen hem de ruhen kılmanız temennisiyle...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
beylikdüzü escort