Hangi Namaz Kaç Rekattır?

Hangi Namaz Kaç Rekattır?
Hangi Namaz Kaç Rekattır? Admin
Bu içerik 134 kez okundu.

 

Namaz nimet veren Allah'a bir şükürdür. İmandan sonra en faziletli ibadet olan namaz, belli vakitlerde belli rekatlarda kılınır. Namazın hangi vakitlerde kaç rekat olarak kılındığını Namaz Rekatları çalışmasından öğrenmeniz mümkündür. Biz de sizler için hangi vakitlerde kaç rekat namaz kılındığını aşağıya çıkarıyoruz.

5 vakit namazlardan ilki sabah namazı 4 rekat olup, 2 rekat sünnet ile 2 rekat farz namazdan oluşur. Öğle namazı 10 rekat olup, 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnettir. İkindi namazı 4 rekat sünnet, 4 rekat farz olmak üzere toplam 8 rekattır. Akşam namazı ise 5 rekat olup, 3 farz ve 2 rekat sünnetten müteşekkildir. Yatsı namazı ise 10 rekat olup, 4 rekat ilk sünnet, 4 rekat farz, 2 rekat son sünnettir. Yatsı namazından sonra ilaveten 3 rekat vitir namazı kılmak vaciptir.

Bunların dışında Cuma namazı vardır ki 10 rekattır. Cumanın ilk sünneti 4 rekat, 2 rekat farz ve 4 rekat son sünnetten oluşmaktadır. Bayram namazları ki Ramazan ve Kurban Bayramı namazları 2'şer rekattır. Ramazan aylarında kılınan teravih namazı ise 20 rekattır. Bunun dışında kılınan nafile namazlar 2 rekat veya katları (4 rekat, 8 rekat gibi) şeklinde kılınmaktadır.

Namazların rekatlarından sonra namazlarda dikkat edilmesi gereken bir hususa dikkat çekmek istiyoruz. O da namazlarda okunan zamm-ı surelerin belli bir sıra dahilinde okunması gereğidir. Namaz Sureleri Sırası sayfasında da detaylı anlatılan bu konu hakkında kısaca bilgi verelim istiyoruz: Namazda okunan kısa sureler bildiğiniz üzere Fil Suresi ile Nas Suresi arasındadır. Namazın birinci rekatında Fil Suresi okundu ise ikinci rekatında aşağıya doğru hemen altındaki sure veya 2 sure sonrası okunur. Yani ikinci rekatta ya Kurayş yahut Kevser suresi okunur. Bu sıraya uyulmaması namazda kerahat işlenmesine sebebiyet vereceğinden dikkat etmekte fayda vardır.

Ehemmiyetli bir ibadet olması dolayısıyla namaz hususunda namaz hocası yahut ilmihal tarzında hazırlanan namazsuresi.com adresini kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Namaza dair ilmihal bilgilerinin yanı sıra merak ettiğiniz her türlü soruya cevap bulabileceğinizi umuyoruz. Namazı hem cismen hem de ruhen kılmanız temennisiyle...

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
The Challenge Nedir?
The Challenge Nedir?
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli