takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Halkın virüs konusundaki şikayeti endişelere neden oluyor

Halkın virüs konusundaki şikayeti endişelere neden oluyor

Uzmanlar ve yetkililer, halkın değişen koronavirüs salgını algısının COVID-19 vakalarının sayısında artışa neden olabileceğinden endişe duyuyorlar.

Halkın virüs konusundaki şikayeti endişelere neden oluyor
Halkın virüs konusundaki şikayeti endişelere neden oluyor Admin
Bu içerik 3445 kez okundu.

 

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ve Bilim Kurulu uzmanları, Mayıs ayında gerçekleşen Eid al-Fitr tatilini izleyen haftalarda teyit edilen günlük vakaların yaklaşık 500'e düşeceğini öngörmüştü.

Bununla birlikte, günlük vakalar son zamanlarda 800 ila 900 arasında dalgalanmaktadır.

Hükümetin normalleşme baskısı doğrultusunda 1 Haziran'da daha fazla kısıtlama getirildi. Restoranlar, kafeler ve parklar yeniden açıldı ve seyahat kısıtlamaları kaldırıldı. Ve Nisan ortasından bu yana ilk kez, geçen hafta sonu 15 şehir için sokağa çıkma yasağı getirilmedi.

Ancak uzmanlar, insanların salgın hakkında oldukça yanlış fikirler geliştirdiğini ve muhtemelen halk arasında şikayetçi davranışlara yol açtığını düşünüyorlar.

Yetkililer ve uzmanlar Hürriyet gazetesine verdiği demeçte, insanlar virüsün zayıfladığına, sıcak havanın COVID-19'un yayılmasını önleyeceğine ve salgının yakında sona ereceğine inanıyor gibi görünüyor.

Bu yanlış algılamalar nedeniyle insanlar hijyen, sosyal mesafe ve diğer kurallara bağlı kalmıyorlar.

Bununla birlikte, hükümet normalleşme yolunda atılan adımları geri almayı düşünmemekte, ancak kurallara uyulmasını sağlamak için denetimleri sıkılaştırmayı planlamaktadır. Ayrıca, bilim insanlarını ve medya kuruluşlarını da içerecek ve halkı kuralları dikkate almaya teşvik edecek bir kampanya başlatmayı planlıyor.

Bu arada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , insanları yüz maskesi takma, tüm hijyen ve sosyal uzaklaşma kurallarına bağlı kalma çağrısını tekrarladı.

“Rahatlamış kısıtlamalarımız var. Ancak bu, salgının sona erdiği anlamına gelmez. Bilim Kurulu üyelerinden gelen talimatları izlememiz gerekiyor, ”dedi Erdoğan 8 Haziran'daki televizyon röportajında.

“Yoğun bakım ünitelerinde yaklaşık 625 hasta var [YBÜ]. Yoğun bakım ünitelerinde çok daha az hasta görmek istiyoruz ”dedi.

Güneydoğudaki Diyarbakır ilinden gelen raporlar endişelerin asılsız olduğunu göstermiştir.

Yerel yetkililer, Diyarbakır'ın koronavirüs pandemisinin “ikinci dalgası” ile karşı karşıya olduğunu belirterek, COVID-19 tanısı konan hasta sayısının sadece bir haftada 300'e atladığını söyledi.

İldeki iki pandemik hastane zaten kapasitelerine ulaştı, bu yüzden yeni enfekte hastalar evlerinde izole edilmelidir.

“Bayram tatili ve normalleşme aşamasından sonra insanlar rahatlamaya başladı. Dava sayısındaki artışın nedeni budur ”dedi. Dicle Üniversitesi Hastanesi COVID-19 Birimi koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Borç verenler şubelerini kesmeye devam ediyor
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak
Mülteci takımındaki tüm sporcular açılış törenine katılacak