Haberciliğe Farklı Bir Bakış

Günümüzde habercilik kavramı çok farklı şekillerde kullanıcılara sunulmaktadır. En dikkat çekici yanlarından birisi de hiç şüphesiz sokak röportajları bölümüdür.

Haberciliğe Farklı Bir Bakış
Haberciliğe Farklı Bir Bakış zgtanitim
Bu içerik 0 kez okundu.

Günümüzde habercilik kavramı çok farklı şekillerde kullanıcılara sunulmaktadır. En dikkat çekici yanlarından birisi de hiç şüphesiz sokak röportajları bölümüdür. Sunucu mikrofonu eline alarak sokakta vatandaşlara çok farklı şekillerde sorular sorabilmektedir. Çoğunlukla güncel konular ile ilgili sorulan sorularda vatandaşların bir konudaki düşünceleri alınmaktadır. Sorunun içeriğine göre sunucular zaman zaman farklı tepkiler ile karşılaşabilmektedirler.

Normal haber alanının dışında vatandaşlara gündem dışı ilginç dışı sorular da sorulabilmektedir. Sunuculara gelen tepkinin en bariz görüldüğü yer çoğunlukla bundan kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalar vatandaşların eğlence amaçlı yapılan sokak röportajlarına çok olumlu bakmadığını da ortaya koymaktadır. Bu konuda sunucu konu seçiminde gereken hassasiyeti göstermek zorundadır.

 

Sokak Röportajlarına Olumlu Yaklaşım

Çoğu kişi tarafından olumsuz olarak görülen sokak röportajları konusunda bazı kesimler olumlu bakış açısı yansıtabilmektedir. Röportajların oldukça eğlenceli ve komik olduğunu belirten kişilerin televizyon ekranlarında sıkça yer almak istemesi sokak röportajlarına farklı bir anlam katabilmektedir.

Diğer taraftan güldürü potansiyeli yüksek olarak görülen sokak röportajlarının komedi türü programlar ile eşdeğer olduğu da görülebilmektedir. Konuya farklı bir bakış açısından bakan kişilerin özellikle sanal alemde sokak röportajlarına büyük ilgi göstermesi de dikkat çeken ayrıntılar arasında yer almaktadır. Sokak röportajlarında doğru yer ve zaman da önemli hususlar arasında yer alabilmektedir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, zaman zaman uygunsuz bulunduğu gerekçesi ile sokak röportajları yapan kişilere ceza verebilmektedir.

 

Sokak Röportajlarında Güvenilirlik İlkesi

Bilindiği üzere habercilik alanında objektiflik kavramı büyük önem taşımaktadır. Haber yapan kişi objektiflikten uzak durduğu takdirde haberin içeriği her ne olursa olsun güvenilirliğini ve önemini yitirecektir. Sokak röportajlarına katılan bazı kişilerin sokak röportajları adı altında yapılan haberlerin çoğunlukla sansasyonel haber taşıma amacı ile yapıldığını bunun bazı kişiler tarafından olumlu görülse de genel anlamda toplumda kaos yaratabilecek bir niteliği bulunduğunun unutulmaması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı