Güneş tarlası nedir

Güneş tarlası nedir
Güneş tarlası nedir Emre
Bu içerik 742 kez okundu.

Günümüzde insanların çeşitli ihtiyaçlarını gidermek için kullandıkları enerji kaynaklarından biri de güneş enerjisidir. İnsanlar ürettikleri bazı teknolojik araçlar ve düzenekler ile güneş enerjisinden faydalanmaya çalışır. Onu enerjinin ihtiyaç duyulan farklı türlerine dönüştürürler.

 

 Güneş Enerjisi Nedir?


 

 Güneş enerjisi, füzyon reaksiyonlarının güneşin çekirdeğinde gerçekleşmesiyle meydana gelen ışınım enerjisidir. Güneşte oluşan bu enerjinin yeryüzüne ulaşan miktarı, insanların halihazırda ihtiyaç duydukları enerji miktarından çokça fazladır.

 

 Güneş Enerjisinden Yararlanma Sürecindeki Çalışmalar

 

 İnsanların güneş enerjisinden daha çok faydalanmak için çalışmalar yapmaya başlaması 1970 ve sonrası yıllarda artış göstermiştir. Teknolojideki ilerlemeler arttıkça güneş enerjisini kullanmak için üretilen enerji sistemlerinin niteliği de aynı oranda artış göstermiştir. Güneş enerjisi canlılar ve yaşadıkları çevre için temiz ve yenilenebilir bir kaynaktır. Sahip olduğu bu özellikler, güneş enerjisinin enerji üretiminde vazgeçilemez bir kaynak olmasında etkili olmuştur.

 

 Güneşten yeryüzüne gelen ışınların yaklaşık kadar bir oranı yansımalar sonucu yeryüzüne ulaşamamaktadır. Buna ek olarak son yıllarda hava kirliliğinde meydana gelen artış da güneş enerjisinden faydalanma konusunda negatif etkilere sebep olmaktadır. Yine de böyle kayıplar olmasına rağmen günümüzde kurulu güneş paneli tarlası  projeleri ile elde edilen enerji diğer kaynaklardan daha fazladır.

  

 

Örneğin hidroelektrik ve fosil yakıt santrallerinden elde edilen elektrik enerjisi güneş tarlası sayesinde elde edilen miktardan daha azdır.

 

 Güneş Enerjisi Teknolojileri

 

 Güneş enerjisini kullanmak için geliştirilen birçok sistem vardır. Sıcak su üretmek için kullanılan güneş kolektörleri, güneş pilleri, elektrik enerjisi üretmek için kullanılan güneş enerjisi santralleri bu sistemlere birkaç örnek olarak verilebilir. Bunlar için de dikkat çeken bir sistem de güneş tarlası projeleridir.

 

 Peki, Güneş Tarlası Ne İşe Yarar?

 

Daha önce dediğimiz gibi bu enerjiyi kullanabilmek adına bir çok sistem mevcut olmakla beraber güneş tarlası genellikle elektrik enerjisi üretiminde kullanılan bit teknolojik sistemdir. Bu sistemden kurulu paneller aracıyla enerji üretimi sağlanır. Bu sistemden verim alabilmek için tarlanın kurulacağı bölgeyi iyi seçmek gerekir. Kurulumun yapılacağı bölgenin belli ölçütlere sahip olması gerekir. Bu ölçütler arasında en önemlisi tabii ki bölgenin güneş alma kapasitesidir. Bölgenin güneş alma kapasitesi ne kadar fazlaysa güneş paneli tarlasından elde edilecek verim de o kadar iyi olur.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi