Güneş Paneli Sistemleri İle İlgili

Güneş Paneli Sistemleri İle İlgili
Güneş Paneli Sistemleri İle İlgili Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

Dünyanın her köşesinde doğal kaynaklara duyulan ihtiyaç git gide artmaktadır. İnsan nüfusunun artış hızının yıldan yıla yükselmesi ve ilerleyen teknolojinin daha büyük enerjiyle çalışır hale gelmesi bu krizin çıkış noktası olmuştur. Ancak çevre bilincinin de yaygınlaşması dikkatleri temiz ve yenilenebilir enerjilere çekme çabalarını doğurmuştur. Ulaşabildiğimiz en büyük enerji kaynağımız güneştir. Var olan teknoloji de güneş enerji sistemlerini her koşulda faydalanabileceğimiz bir hale getirmiştir. Gelişmiş devletler tarafından desteklenen bu enerji türü, ülkemizde de devlet teşvikli olarak pilot projelerle uygulanmaya başlanmıştır. Bireysel kullanıcıların da ilgisini çeken güneş enerjisinden elektrik üretebilen sistemler, beraberinde birtakım soruları da getirmektedir. Yazımızda bu soruların birkaçına yanıt bulacağınızı umuyoruz.

Güneş Enerjisi Kullanımı Devlet Desteğiyle Büyüyor

Ülkemizde 2011 yılından itibaren güneş enerjisi sistemleri ile ilgili bazı olumlu adımlar atılmaya başlanmıştır. Devlet güneş paneli vasıtasıyla elde edilen elektrik enerjisini sabit fiyatla alacağına dair yatırımcılara garanti vermiştir. Bu sayede ülkemizde güneş enerjisinin gelişimi önündeki duvarlar yıkılmıştır. Bu sistemi bireysel olarak evlerinde, iş yerlerinde ya da sahip oldukları diğer tesislerde kullanmak isteyenler de herhangi bir yasal engele takılmadan ve tüzel kişilik olma zorunluluğu taşımadan elektrik üretebilir, ihtiyacından fazla üreteceği elektriği de belirli ücretler karşılığında dağıtım şirketlerine satabilirler. Güneş enerjisine yönelik teknolojinin tüm dünyaya yayılmasıyla güneş paneli kurulum fiyatları da ucuzlamıştır. Devletimiz güneş enerjisine dayalı olarak üretilen elektriğin en düşük alım fiyatını 13,3 sent olarak belirlemiş ve panelleri kurarken yerel ekipmanları kullananlara bu fiyatı 19,5 sente kadar yükseltmiştir. Bununla da kalmayarak üretilen elektriği 10 yıl süresince alma garantisini de vermiştir. Ülkemizin güneşlenme açısı ve süresi bakımından şanslı bir konumda bulunmasıyla da yapacağınız yatırımı çok kısa sürede geri kazanıp üzerine kar etmeniz de kaçınılmaz olacaktır.

Güneş Enerjisi Kullanımı Çok Eskilere Dayanır

Dünyada kullanılan her türlü enerji kaynağı güneşten gelmektedir. Toprağın metrelerce altından çıkarılan fosil yakıtlar, yüzlerce yıl önce güneşten aldıkları enerjiyle dönüşerek günümüzdeki yapılarını kazanmışlardır. Ancak bu kaynaklar sınırsız olmadığı gibi çevreyi kirleten ve canlılar üzerinde bir anda ya da kronik şekilde ölümle sonuçlanan rahatsızlıklar yaratmaktadırlar. Bu nedenle alternatif bir enerji kaynağı arayan insanoğlu, aslında yüzyıllar öncesinde faydalanılan bir enerjiyi sistemleştirme teknolojisine erişmiştir. Milattan önce 400 yılında Sokrat tarafından o dönemki evlerin güney cephelerine daha fazla pencere koydurmak kaydıyla ısı ve ışıktan daha fazla yararlanma prensibi gelişmiş bir teknolojiyle güneş enerji sistemleri ile kendini göstermektedir.

Güneş Paneli Kullanımının Avantajları

  • Güneş ışığının geliş açısı bakımından avantajlı bir konumdayız. Bu tükenmeyen enerjiyi daha kısa sürelerde daha yüksek watt’lar olarak saklama olanağımız vardır.
  • Temiz enerjidir. Radyasyon, duman, gaz gibi çevreyi kirletip sağlığı tehdit eden atıklar bırakmaz.
  • Güneş paneli enerji sistemleri ihtiyaç duyulan hemen her yerde kurulabilir. Ev, fabrika, gemi, tarla, deniz feneri gibi aklınıza gelebilecek her alanda çalışma yapılması mümkündür.
  • Doğalgaz, petrol, kömür vb. gibi kaynakların gerek siyasi gerek ekonomik bunalımlar nedeniyle değişen fiyatlarından bağımsız hale gelirsiniz.
  • Özellikle yerel güneş enerji sistemleri tercih edenler devlet teşviki almakta ve işletme masraflarından elektrik üretimini düşmektedirler.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak