Gümüşhane'de yıllarca yanlış tür ceviz dikilmiş

Gümüşhane’de yıllardan beri dikilen ve vatandaşlara dağıtılan binlerce ceviz fidanının niye randıman vermediği ortaya çıktı.

Gümüşhane'de yıllarca yanlış tür ceviz dikilmiş
Gümüşhane'de yıllarca yanlış tür ceviz dikilmiş Admin
Bu içerik 0 kez okundu.
Hem yerli hem de yabancı menşeili dikilen ceviz fidanları, bahar aylarında erken çiçek açtığı için donuyor ve yıllardan beri süregelen ürün kaybı yaşanıyordu. Bu yıl somut olarak adımları atılan ceviz seferberliği kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, üniversite ve enstitülerle işbirliği yaparak Gümüşhane’ye en uygun ceviz türünün geç çiçek açan ferno-fernette olduğunu tespit etti.
 
Konuyla ilgili gazetecilere bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’de ilkbahar geç donlarının fazla olması nedeniyle geç çiçek açan ferno-fernette türü cevizlerin en uygun ceviz olduğunu tespit ettiklerini söyledi.
 
“CEVİZ HASSAS BİR MEYVE”
 
Ceviz’in hassas bir meyve olduğunu ve özellikle killi toprakları sevmediğini kaydeden Birşen, “Arazinin sulanabilir olması lazım. Ceviz suyu çok seven bir bitkidir. Hakim rüzgarların olmadığı, sırt tepe olan yerleri tercih etmiyoruz. Daha çok korunaklı, güneş alan yerleri tercih ediyoruz. Bu şartları taşıyan arazi bulduğumuzda dekara 20 fidan dikiyoruz. Üniversitelerde, araştırma enstitülerinde yaptığımız araştırmalar neticesinde ilimizdeki en uygun ceviz çeşidinin ferno ve fernette dediğimiz çeşitleri olduğunu belirledik. Bunlar geç çiçek açan çeşitler” diye konuştu.
 
 
“BİR YILDA 1,5 METRE SÜRGÜN VERDİ"
 
Gümüşhane’de ilkbahar geç donlarının çok sık gerçekleştiğini, tam da cevizin çiçek dönemine denk geldiği için çok narin olan çiçeğinin donduğunu ve o yıl mahsul alınamadığını ifade eden Birşen, “Bu olayı ortadan kaldırmak için ferno ve fernette gibi geç çiçek açan çeşitleri tercih ettik. Uygun yerlerdeki fidanlarımız bu yıl 1-1,5 metre sürgün verdi. Bu da çeşidin ilimize ne kadar uygun olduğunun göstergesi” dedi.
 
Bu bağlamda Gümüşhane’de üretilen yıllık 5 bin ton pestil ve kömenin hammaddesi olan ceviz için gerekli analizlerimizi yaparak ihtiyaçları belirlediklerini kaydeden Birşen, “Bu konuda çiftçilerimizin müracaatlarını aldık ve almaya devam ediyoruz. Bu konuda talipli olan çiftçilerimiz varsa il ve ilçe müdürlüklerimize gelsinler. Biz çiftçinin müracaatını aldıktan sonra yerini görüyoruz, toprak tahlilini yapıyoruz. Şuana kadar 2 bin 400 dönüm bahçe kurduk. Bunlardan son derece memnun üreticimiz. Çalışmalarımız devam ediyor. Şartları uygun olan çiftçilerimize destek vermeye devam edeceğiz. Orman Bakanlığından Sayın Valimiz 50 bin ceviz fidanı sözünü aldı. Bizde 50 bin ceviz fidanını toprakla buluşturarak ihtiyaçları karşılayacağız” diye konuştu.
Gümüşhane’nin tarıma dayalı sanayide gelişmesi için üretim aşamasını planladıklarını, önce üretime başlayacaklarını belirten Birşen, “Bundan sonra tarıma dayalı sanayimiz gelişecek. Bu da istihdam demektir, katma değer demektir. Gümüşhane bu şekilde kalkınacak. Önce üretime başlayacağız, ondan sonra işlemesi sonra da pazarlamasına. Bu üçlü bir sac ayağıdır. Tarımsal hasılanın ekonomiye can vermesi için bunlar önemlidir” ifadelerini kullandı.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı