Guardian'dan ortalığı karıştıracak yazı

Britanya’nın saygın yayın kuruluşlarından The Guardian’ın yazarı Liz Cookman, ‘Eğer Amerika’nın geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye’ye bakın’ başlığıyla çarpıcı bir yazı kaleme aldı.

Guardian'dan ortalığı karıştıracak yazı
Guardian'dan ortalığı karıştıracak yazı Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Cookman, ‘Eğer Amerika’nın geleceğini görmek istiyorsanız Türkiye’ye bakın’ başlıklı yazısında ABD Başkanı Donald Trump’ın icraatlarından ‘korkanlara’ “Erdoğan bütün bu korkulanları çoktan yaptı" diye seslendi.

ERDOĞAN'A OLAY BENZETME

Cookman, “Eğer Trump’a karşı çıkmazsak bize neler olacağını gösteriyor. ABD başkanının ‘korkulan’ icraatlarını Erdoğan çoktan yaptı. Bunlar, ülkelerinin ileri taşımaktan çok kendi güçleriyle ilgilenen egomanyaklar” yorumunda bulundu.

“Türkiye hakkında birkaç makale okuyup, yorum kısmına ‘Uyanın, Erdoğan bir  
diktatör’ demek kolay” ifadelerini kullanan Cookman, “ABD’ye bakın, bu iş böyle başlıyor. Böl ve yönet. Ayrıca unutmayın; Türkiye yakın zamana kadar Ortadoğu’nun demokratik yol göstericisi olarak lanse ediliyordu. Ama birkaç yılda korku ve paranoyanın körüklenmesi ülkenin İslamcılığa ve ‘Büyük Birader’ devletine dönüştü” cümlelerini kaleme aldı.

‘BAĞIMSIZ MEDYA DESTEKLENMELİ’

Yazar, bir ülkenin basını düşman ilan etmesinin o ülkedeki insanların iktidardakiler tarafından kolaylıkla manipüle edilebileceğini belirtirken, “Türkiye’deki gazeteciler, sıklıkla neler olup bittiğini haber yapmakla tutuklanmamak için bütün haberi yazmamak ikileminde gidip geliyor. Yabancı gazeteciler bile kendilerine otosansür uygularken ‘başlarına herhangi bir şey’ gelmemesi için haberlerini iki kere kontrol ediyor” ifadelerini kullandı.

“Çok ileri gitmeden önce ABD’deki bağımsız medyanın kötülenmesine karşı çıkmalıyız” diyen Cookman, “Erdoğan’ın Türkiye için iyi olmadığı gibi Trump da Amerika için iyi değil. İkisi de ülkelerinin kimliklerini değiştiriyor. Sessiz kalarak, işbirliği yaparak, Trump gibi kişilere resmi ziyaret göndererek onların eline daha fazla güç veriyoruz” diyerek yazısını sonlandırdı.

 Recep Tayyip Erdoğan Guardian'a yazdı: Dünya mülteci yükünü Türkiye'yle paylaşmalı

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Çağla Yılmaz     2017-06-09 Keçiören'in en kaliteli öğretmen kadrosu Uğur Temel Lİsesi'n de diyebilirim.
Hakan06     2017-06-09 Keçiören Uğur Temel Lisesi'nin bu sene öğrencisiydim.Gazi Anadolu Lisesi'nden geçiş yaptım. KeçiörenUğur Temel Lİsesi'nin denemelerine girdikçe çok konu eksiğimin olduğunu gördüm. Öğretmenlerim sağolsun çok yardımcı oldular. Konu eksiğim kalmadı. Hangi sorumu götürsem çözdüler. Yarın LYS var ve ben kendimi hazır hissediyorum. İyi ki varsın Keçiören UĞUR Temel Lİsesi diyorum.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Teknik Çadır: Uber kavşağında
Teknik Çadır: Uber kavşağında
Sekizinci Kieran Read yaralanmadan Yüzbaşı Yeni Zelanda'ya dönecek
Sekizinci Kieran Read yaralanmadan Yüzbaşı Yeni Zelanda'ya dönecek