takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Göz Protezleri Ne Amaçla Kullanılır?

Göz Protezleri Ne Amaçla Kullanılır?

Göz Protezleri Ne Amaçla Kullanılır?

Göz Protezleri Ne Amaçla Kullanılır?
Göz Protezleri Ne Amaçla Kullanılır? Emre
Bu içerik 658 kez okundu.

Protez Göz Nedir?

 

Protez göz, gözleri hiç görmeyen insanlara takılan bir çeşit yapay gözdür. Görme işlevini tamamen yitirmiş, artık ne yapılırsa yapılsın göremeyecek olan kişiler dış görünüşünün daha iyi olması açısından protez göz uygulaması yapılır. Protez göz tercihe göre akrilik, cam ya da silikon malzemeden yapılır.

Protez göz dışarıdan bakıldığı zaman kişinin kendi gözü ile birebir aynıdır. Hiç kimse protez göz takıldığını fark etmez ve bu durum görmeyen kişilere ayrı bir özgüven verir. Dışarıya karşı normal biri gibi göründükleri için kendilerini daha huzurlu hissediyorlar. Üstelik protez gözün hiçbir sakıncası yok. Zaten gözleri tamamen görme yetisini kaybetmiş kişilere uygulandığı için hayati tehlike taşımıyor.

 

Protez Göz Çeşitleri

Protez göz iç protez ve dış protez olmak üzere iki grupta incelenir. İç protez herhangi bir kaza ya da hastalık sonucu göz kanallarının ve göz hareketlerini etkileyen kasların etkilendiği durumlarda kullanılır. Dış protez ise sadece görüntü amaçlı kapak görevi görür. Dış protez olmasaydı eğer iç protez en ufak bir tozda enfeksiyon kapardı ve korumak çok zor hâle gelirdi.

İç protez takılacağı zaman gözün içindeki dokular tamamen boşaltılır ve o şekilde iç protez takılır. Üzerine de gözün ön yüzü çok hassas olduğu için kapak görevi yapması açısından dış protez takılır. Göz hareketlerini sağlayan kaslar işlevini yitirdiyse ve operasyon ile düzelmeyecekse göz tamamen yerinden çıkarılarak yeni baştan iç protez ve dış protez takılır.

Dış protez takılırken kişinin gözü aynen proteze çizilir. Gözün rengi, yuvarlaklığı ve damarların şekline varasıya kadar her şey aynıdır. Her şey birebir aynı olduğu için de dışarıdan görenler protez göz yaptırdıklarını fark edemezler.

 

Protez Göz Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Protez göz operasyonu geçiren kişilerin ilk birkaç gün enfeksiyon kapmaması açısından gözüne su kaçırmaması gerekir. Operasyon sonrası bir hafta toz kapmamak açısından dışarı çıkmamak gerekir. Düzenli olarak pansuman yapılması da göz sağlığı için en önemli unsurlardan biri. Protez göz ameliyatı sonrasında göze oturabilmesi için ve bakteri oluşumunu önlemek için çeşitli damlalar verilir. Ortalama bir hafta kullanıldıktan sonra tedavi son bulur.

Bununla beraber kişi dış protezin hijyeni ve iç proteze zarar vermemesi için düzenli olarak dış göz protezini çıkarıp özel solüsyon ilacıyla yıkayarak yeniden gözüne takması gerekir. Bu işlem oldukça kolaydır tıpkı lens takıp çıkartmak gibi dış protez gözü de çıkarıp takabiliyorsunuz. Bu işlemi hijyen açısından neredeyse her gün yapmanızda fayda var. İstanbul Protez Göz Merkezi size bu konu ile ilgili detaylı bilgi verebilir.

 

Protez Göz Ameliyatı Nerelerde Yapılıyor?

Protez göz ameliyatını ne yazık ki devlet hastaneleri yapmıyor. Estetik alanına girdiği için daha çok özel göz hastanelerinde yapılıyor. Bazı şehirlerde bulunan üniversite araştırma hastaneleri de protez göz ameliyatı yapıyor  olsa da özel göz hastanelerinde yapılan  protez gözler daha sağlıklı ve uzun ömürlü oluyor.

 

Protez Göz Ameliyatı Ne Kadar Sürüyor?

Protez göz ameliyatının süresi değişiyor. İç protez göz ve dış protez göz operasyonu farklı olduğu için ortalama 30-90 dakika arası sürüyor. Tabii bu süre yalnızca tek göz ameliyatı için belirleniyor. İki gözün ameliyat süresi daha uzun oluyor.  Ameliyatta kişinin tercihine göre lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanıyor. İyileşme süresi ortalama 1 hafta sürüyor.

 

Protez Göz Fiyatları

Protez göz fiyatları kliniğe göre farklılık gösteriyor. Şunu belirtmek gerekir ki iç protez operasyonu dış protez operasyonuna göre daha pahalıdır. Fiyatlar hakkında hekimizle görüşmenizde fayda var.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Çalışma, deniz ekosistemini korumak için istilacı türler yemeyi öneriyor
Çalışma, deniz ekosistemini korumak için istilacı türler yemeyi öneriyor
Türkiye 5.261 yeni koronavirüs vakası ve 37 ölüm daha bildirdi
Türkiye 5.261 yeni koronavirüs vakası ve 37 ölüm daha bildirdi