Gömülü Roma şehri radarla açığa çıktı

Gömülü Roma şehri radarla açığa çıktı

Bilim adamları ilk kez Roma'nın kuzeyinde bir antik kentin konturlarını ortaya çıkardılar ve ihtiyaç duydukları tek şey dörtlü bir bisiklet ve bir radar silahıydı.

Gömülü Roma şehri radarla açığa çıktı
Gömülü Roma şehri radarla açığa çıktı Admin
Bu içerik 6383 kez okundu.

 

Tiber Nehri vadisinde uzun süredir gömülü Falerii Novi'nin ihtişamı, tek bir taşı devirmeden ortaya çıktı.

Bunun yerine, Cambridge Üniversitesi ve Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nden araştırmacılar, bir zamanlar kaybedilen şehrin sofistike 3 boyutlu görüntülerini oluşturmak için yere nüfuz eden radarları ve uydu navigasyonunu kullandılar.

Salı günü Antiquity dergisinde yayınlanan sonuçlar, Roma mimarisi ve kentsel tasarımın nispeten az olduğu bilinen yönlerine ışık tuttu.

AFP'ye, aynı zamanda GPR adı verilen yere nüfuz eden radar teknolojisi ilk kez tüm şehri haritalamak için kullanıldığını söyledi.

Millett, "Size [yüzeyin altında] olanın fevkalade yüksek çözünürlüklü bir resmini veriyor." Dedi. "Radarın yaptığı, farklı derinliklerde neler olduğunu görmenizi sağlamak."

Geleneksel kazılar ve manyetometri gibi iki boyutlu haritalama teknikleri, elbette, Roma şehirlerinin neye benzediğine dair birçok ipucu vermiştir, ancak bunların nasıl düzenlendiği hakkında kuşbakışı bir görüş elde edememektedirler.

Günümüz Roma'sından bir taş atımı olan Falerii Novi, yaklaşık 13 yüzyıl boyunca yeraltına gömüldü.

Bölgenin yaklaşık dörtte biri (kilometrekarenin onda biri) bir bölgede, kentin MÖ 241'de kurulduğu ve orta çağın başlarına kadar MS 700 civarında yaşadığı düşünülmektedir.

Araştırmacıların elde ettiği 3 boyutlu görüntüler, bir dizi tapınak, kamu yönetimi binası ve bir banyo kompleksi ile halka açık bir anıt olduğu düşünülen sütunlu bir geçit göstermektedir.

Yazarlar, komşu Roma'dan çok daha küçük olan Falerii Novi'nin düzeni yine de "küçük bir kasabada genellikle beklenenden daha ayrıntılı" dedi.

GPR haritalaması, modern şehirlerden çok farklı olmayan karmaşık bir su boruları sistemini de ortaya çıkardı.
"Şehrin gelişiminde çok erken ortaya konmuş bir su temin sistemi olduğunu görebilirsiniz." Dedi. "Bize anlatılan şey sadece su değil, şehrin planının nasıl kavramsallaştırıldığıyla ilgili."

GPR, araştırmacıların, alanları kazmak veya bunların üzerine inşa edilmiş kentsel yapıları rahatsız etmek zorunda kalmadan, bir dizi ek antik kenti haritalamasına yardımcı olabilir.

Millett, "Şehirler [Roma İmparatorluğu'nun çalışma şekli] için çok önemliydi, ama tam olarak anladığımız şehirlerin sayısı bir elin parmaklarına güvenebilirsiniz." Dedi.

Yeni tekniğin Türkiye'deki Milet, Yunanistan'daki Nicopolis veya Libya'daki Cyrene gibi daha büyük alanları incelemek için de kullanılabileceğini söyledi.

Bu arada, bilim adamları, biriktikleri muazzam miktarda veri nedeniyle birkaç ay sürebilen bir süreç olan antik kent hakkında daha fazla bilgi edinmek için Falerii Novi haritalamasının görüntülerini inceliyorlar.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere