Göbeklitepe bölgesinde normalleşme başladı

Göbeklitepe bölgesinde normalleşme başladı

Göbeklitepe, günümüz bulunan dünyanın en eski tapınak Türkiye arasında ‘nin güneydoğu ili Şanlıurfa'ya bunun 12.000 yıldır tarih boyunca hayatta olduğu gibi, küresel bir salgın, hiçbir şey romandır.

Göbeklitepe bölgesinde normalleşme başladı
Göbeklitepe bölgesinde normalleşme başladı Admin
Bu içerik 16948 kez okundu.

 

Bin yılı aşkın tarihi ile “tarihin sıfır noktası” olarak adlandırılan Göbeklitepe, Türkiye 21. yüzyılın vebasını içermek için katı önlemler uyguladığı için kapatılacak birçok antik alandan biriydi. Ülkenin normalleşme aşaması nedeniyle geçen hafta açılan şirket, yaklaşık 2.000 kişiyi ağırladı.

Her yıl birçok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Göbeklitepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2019'u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmesinin ardından geçen yıl turizmde “altın çağını” gördü. Kalıntılarda, 2019'da rekor bir sayı olan 412.378 kişi ağırlandı.

Göbeklitepe, COVID-19 nedeniyle yaklaşık üç ay kapalı kalmış , ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından başlatılan sanal müze uygulaması kapsamında bu aşamada en çok ziyaret edilen yer olmuştur.

1 Haziran'da başlayan normalleşme aşamasında Göbeklitepe, misafirlerini maske takma, sosyal uzaklaşma ve hijyeni koruma kurallarına uygun olarak ağırlamaya başladı. Gelecek için umut veren üç aylık bir aradan sonra siteyi yaklaşık 2.000 misafir ziyaret etti. Antik kentteki turizm işletmeleri tekrar ziyaretçilere hizmet vermekten mutluluk duyuyor.

Devlet tarafından işletilen Anadolu Ajansı'na konuşan Şanlıurfa Bölge Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüman Çoban, işletmelerin ziyaretçiler için önlemler aldığını söyledi.

“Turist rehberleri ve seyahat acenteleri olarak gerekli önlemleri aldık. Rehberlerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz. Şimdi 2019 Göbeklitepe Yılı boyunca şehrimize gelme fırsatı bulamayan tüm ziyaretçilerimizi bekliyoruz. Pandemi sürecinde bazı maliyetler arttı. Şanlıurfa'dan turizm yetkilileri olarak bir araya geldik ve fiyat artışlarını ziyaretçilere yansıtmamak için herkes sorumluluk aldı. Yaklaşık üç aydır evlerinde oturan vatandaşlarımızın Şanlıurfa ve Göbeklitepe'yi görmelerini bekliyoruz. 2019 yılında 400.000 kişi Göbeklitepe'yi ziyaret etti. Belki de bu süreç nedeniyle bu rakamlara ulaşmak zor, ancak İspanyol turistler bile açılışın ilk gününde geldi. ”

Çoban, geçen yıl Göbeklitepe'ye büyük talep olduğunu, ancak oteller dolu olduğu için gelemeyen ziyaretçiler olduğunu belirtti.

Şehirdeki bir otelin genel koordinatörü Ömer Faruk Karınca, 1 Haziran'dan sonra doluluk oranında önemli bir artış yaşadıklarını açıkladı. “İlk hafta konuk sayısı arttı. Bizi çok mutlu etti. Turizm acenteleriyle yapılan görüşmelerde, sanal müze uygulaması kapsamında salgın sürecinde Göbeklitepe'nin en çok ziyaret edilen antik alan olduğu için rezervasyonların zaten önemli ölçüde arttığını söyleyebiliriz. Göbeklitepe'ye gelen ziyaretçi sayısının 2020 ve 2021'de kademeli olarak artacağını düşünüyorum ”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere