Glutensiz tuz: 'Temiz' gıdalar gerçek şey kadar sağlıklı değil, beslenme uzmanlarına uyarıda bulunun

Glutensız gıdalar normal yiyeceklerin sağlıklı bir yerine geçmesi olarak düşünülmemeli, çünkü bunlar genellikle yüksek seviyede yağ ve şeker ve düşük protein seviyeleri içeriyorlar dedi.

Glutensiz tuz: 'Temiz' gıdalar gerçek şey kadar sağlıklı değil, beslenme uzmanlarına uyarıda bulunun
Glutensiz tuz: 'Temiz' gıdalar gerçek şey kadar sağlıklı değil, beslenme uzmanlarına uyarıda bulunun Admin
Bu içerik 230 kez okundu.

 

Avrupa Pediatrik Gastroenteroloji Hepatoloji ve Beslenme Derneği'nden araştırmacılar, glutensiz ürünlerin yaygınlaştırılmasını ve yerini aldığı ürünle eşleşmelerinin istendi.

Glüten içermeyen gıdaların düşük besin değeri ile ilgili uyarı, 25 markadan 654 ürünün değerlendirilmesinden sonra gelir ve gluten içeren benzer maddelerle karşılaştırılır.

Glutensiz gıdaların, normal ürünlerle karşılaştırıldığında, yağ içeriğinin ve beslenme kompozisyonunun yetersiz olduğunu bulmuştur.

Gluten içerikli ürünlerin birçoğu, özellikle ekmek, makarnalar, pizzalar ve unlar, glutensiz ikame maddelerinden üç kat daha fazla protein içeriyordu.

Araştırmacılar, dengesizliğin o kadar şiddetli olduğunu ve bunun çocukların büyümesini etkileyebileceğini ve çocuklukta şişmanlık riskini artıracağını ve yerini aldıkları gıdaların besin değerleriyle eşleşecek şekilde yeniden formüle edilmelerini talep ettiğini belirtti.

Toplum araştırmacısı Dr Joaquim Calvo Lerma, "Çölyak hastalığını etkili bir şekilde idare etmek için glutensiz bir diyeti uygulayarak giderek daha fazla sayıda insan takip ettiğinden, ikame olarak pazarlanan gıdaların gerçekten de benzer beslenme değerlerine sahip olmasını sağlamak için yeniden formüle edilmesi zorunludur.

"Sağlıklı büyüme ve gelişme için dengeli bir beslenme önemlidir," Bu özellikle çocuklar için önemlidir. "

Gluten, buğday, çavdar ve arpada bulunan bir proteindir ve pişirme işlemi sırasında gıdaya çığır dokusu ve esneklik kazandırır.

Britanyalıların yaklaşık yüzde birinde çölyak hastalığı var, yani gerçekten glütene toleranslı değiller ve kusma, sinir problemleri, anemi, inflamasyon ve koroner kalp hastalığı riski artışı gibi zayıflatıcı belirtilerden oluşan bir dizi ile karşı karşıya.

Bununla birlikte bazı tahminler, İngiltere'de glütensiz diyetlere yapışan yetişkinlerin oranını yüzde 12'den fazla buluyor.

Uzmanlar ayrıca, tüketicilerin zayıf etiket nedeniyle ne kadar sağlıksız glutensiz ürünlerin bulunduğunun farkında olmadığı konusunda da uyarıda bulundu. Pek çok glütensiz ürün önceden paketlenmemiş veya beslenme trafik ışık sistemlerine uymak zorunda kaldıkları çiftçiler pazarlarından satın alınmaz.

Dr Dr. Sandra Martínez -Barona, ortak araştırma kurucusu: "Glutensiz ürünlerin besin değerlerinin, doymuş yağ seviyelerinin yüksek olması gibi, glüteni içeren meslektaşlarından önemli derecede farklılık gösterdiği durumlarda, etiketleme, hastaların, Anne-babalar ve bakıcılar bilinçli kararlar verebilir. "

Glasgow Üniversitesinde metabolik tıp profesörü Dr. Naveed Sattar, insanlar glutensizin sağlıklı olduğu anlamına gelmediğinin farkında olmalıydı.

"Bir gıda ürünü glutensiz olarak etiketlendiğinden mutlaka daha sağlıklı olmasını sağlamaz ve tüketicilerin doymuş yağların, şekerlerin ve protein ve liflerin göreceli içeriğinden haberdar edilmesi gerekir" dedi.

Doymuş yağlar ve şeker seviyeleri yüksekse bu glutensiz ürünlerden sağlığa açıkça olumsuz etkiler çıkabilir ve tüketicilerin gıda şirketlerini daha kaliteli glutensiz ürünler yapmalarını sağlayacak bu tür ürünlerden kaçınmaları önerilir.

"Son bir nokta, glutensiz ürünleri, tüketiminden ötürü iyileştirilmiş bir bağırsak koşuluna sahip olmadığı için almayacak kişilerin daha sağlıklı olacağını düşündükleri için glutensiz diyetlere çekilmemesi gerektiğidir. Görünen durum böyle olmayabilir. "

Çelyalı İngiltere Genel Müdürü Sarah Sleet, glutensiz ekmekteki yüksek yağ düzeylerinin 'ilgili' olduğunu ve üreticileri daha sağlıklı alternatifler bulmaya çağırdığını söyledi.

"Bu bulgular kendi araştırmalarımıza göre glutensiz taze ekmeğin yağda daha yüksek olduğunu ve glutensiz ürünlerin proteinde daha düşük olabileceğini gösteriyor" dedi.

"Buğday unu yerine kullanılan bileşenler göz önüne alındığında, daha düşük protein seviyeleri şaşırtıcı değildir. Glutensiz ekmeklerde daha yüksek yağ seviyeleri daha çok ilgilidir.

"Yağların kullanımı, 10 yıl önce yeni glutensiz ekmeklerin hazırlanmasını sağladı. Daha önce, glutensiz ekmek 'uzun ömürlü' idi ve yalnızca ekmek kızartma makinesi veya mikro dalga fırında yenilenirken pratikliklerini ciddi ölçüde sınırlayarak kullanılabilirdi.

"Daha yüksek yağ seviyeleri, bir ürünü tüketici için daha kabul edilebilir kılmak için bir ödül olarak görülüyor."

Çevre, halk sağlığı ve gıda güvenliği komitesinin başkan yardımcısı Daciana Sarbu MEP, "AB kanunları, önceden paketlenmiş gıdaların zorunlu beslenme etiketlemesi yapmasını sağladı." Ancak, önceden paketlenmemiş gıda ürünleri, Glutensiz ekmek veya pizzanlar içerir, aynı etiketleme şartlarına tabi değildir.

"Bu durumda, tüketiciler potansiyel olarak önemli sağlık etkileri olan önemli beslenme farklılıklarının daha az farkında olabilirler."

Bulgular, Avrupa Çocuk Kanseri Derneği Hepatoloji ve Beslenme 50. Kongresi'nde sunuldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser