Germanicia antik kenti yasadışı konut kurbanı

Germanicia antik kenti yasadışı konut kurbanı

Kahramanmaraş ilinde 2007 yılında kaçak bir kazıda keşfedilen Germanicia antik kentinin varlığının 73 yıl önce bilindiği ancak antik kent kalıntılarının kaçak yapılaşma ile tahrip edildiği ortaya çıktı.

Germanicia antik kenti yasadışı konut kurbanı
Germanicia antik kenti yasadışı konut kurbanı Admin
Bu içerik 12487 kez okundu.

 

Kahramanmaraş Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Kaçamaz, 1948 yılında çekilen bölgenin hava fotoğrafında 17 yapının kaldığını ve antik kente ait bir höyüğün açıkça görüldüğünü belirtti.

“1948'de daha dikkatli olsaydık, şu anda burayı bir açık hava müzesi olarak ziyaret ediyor olabilirdik” dedi.

Kaçamaz, birinci yüzyılda bulunan antik kentte geçtiğimiz günlerde bazı incelemeler yaptı, ancak kazılarda şimdiye kadar sadece dördüncü ve altıncı yüzyıl kalıntılarına ulaşıldı.

İki farklı bölgede ziyaretçilere açılan Germanicia Mozaiklerini de ziyaret eden Kaçamaz, bölgedeki evlerden birinde 1.500 yıllık yosun kaplı sütunlarla karşılaştı. Sahibi Ali Akbey, amcasının evinin temel kazısı sırasında tarihi sütunların ortaya çıkarıldığını ve sütunların bir kısmının bahçe duvarı yapımında taş olarak kullanıldığını belirtti.

Germenicia antik kentinin turizm açısından önemli olduğunu belirten Kaçamaz, yetkililerin bir an önce bölgede yeni ve farklı bir çalışmaya başlaması gerektiğini söyledi.

“1948'de çekilmiş hava fotoğraflarına baktığımızda fotoğraflarda Germanicia antik kentinin kalıntılarını görebiliyoruz. 1948'de daha dikkatli davranmış olsaydık, burayı sütun başlıkları ve kiliseleriyle bir açık hava müzesi olarak ziyaret ediyor olabilirdik. Ve şimdi inanılmaz derecede kaçak bir inşaat yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Burası desteklemeli ve biz kamulaştırmalarla en kısa sürede bir açık hava müzesine dönüştürme bölgeyi açmalısınız. Burada çok fazla kaçak yapı var. Bunun bir an önce çözülmesi gerekiyor ”dedi Kaçamaz.

Dulkadiroğlu Mahallesi'nde bulunan antik kent, 2007 yılında kaçak kazılar sırasında keşfedildi. Namık Kemal, Şeyhadil, Dulkadiroğlu ve Bağlarbaşı mahalleleri de dahil olmak üzere 140 hektarlık bir alana yayılan antik kentin tescil, kamulaştırma, kazı ve koruma çalışmaları halen devam etmektedir.

2014-2015 yıllarında mozaik alanın etrafına geçici koruma duvarı ve çatısı ile yürüme platformu inşa edildi. Mozaikler üzerinde restorasyon ve konservasyon işlemleri yapıldıktan sonra alan ücretsiz ziyaretçilere açıldı.

Dönemin sosyal yaşamına geç Roma döneminde zeminleri kaplayan mozaikler ön plana çıkmıştır. Mozaikler, Dünya Mozaik Birlikleri'nin çok dilli yayınında arkeoloji literatürüne girmiş ve bölgenin önemini artırmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere