Genel Seçim 2017: Nasıl oy kullanılır?

8 Haziran'da İngiltere genel seçimlerde sandık başına gidecek. İşte oy nasıl yapılır.

Genel Seçim 2017: Nasıl oy kullanılır?
Genel Seçim 2017: Nasıl oy kullanılır? Admin
Bu içerik 90 kez okundu.

 

Ne zaman oy kullanabilirim?
Seçimler 8 Haziran'da saat 07: 00-22: 00 arasında gerçekleşecek. 22:00 BST sıraya giriyorsanız oy verme fırsatı garanti edilecektir.
Ne için oy kullanacağız?
Genel seçim, hangi partinin (veya partilerin koalisyonunun) sonraki Birleşik Krallık hükümetini oluşturacağına karar verecek. İngiltere Parlamentosu'nun Avukat Evi'nde 650 sandalye bulunuyor.
Yoklama istasyonumu nasıl bulabilirim?
Seçim sicilindeyseniz, isminiz, oy verme numaranız ve sandık istasyonunuzun üzerine yazılmış adresini içeren bir sandık kartı almalısınız.
Anket istasyonları genellikle yaşadığınız yerin yakınındaki okullar, topluluk merkezleri ve köy koridorları gibi kamu binalarında kurulur.

Bir yoklama kartı almadıysanız, ancak bir yerel kamu kurumunuzun seçim bürosuna başvurmanız gerektiğini düşünüyorsanız.

Yoklama kartınızı kaybettiyseniz, ofis size seçim merkezinizin nerede olduğunu söyleyebilir.

Yerel ofisinizin iletişim bilgilerini bulmak için, Oy Kullanma Hakkı Web sitemizeposta kodunuzu girin .

Yoklama kartımı yanımda götürmem gerekiyor mu?

Teesside, İngiltere'de bir kilise

Hayır. Oy verme kartı yalnızca bilgileriniz içindir, ancak oy verme istasyonuna götürülmesi işlemi hızlandırabilir.

Herhangi bir yoklama istasyonuna gidebilir miyim?

Hayır. Size atanmış olan sandık istasyonunda oy vermelisiniz.

(Birini istedikleri halde) posta yoluyla oy kullanma imkânı bulamayan herhangi bir seçmen hala sandık sandıklarına götürebilir.

Yoklama istasyonuna gittiğimde ne yapacağım?

Geldiğinizde, personel bilgilerinizi alacak ve adlarını kendi kontrol listesinde kapatılacaktır. Kuzey İrlanda'da personel ayrıca bir fotoğraf kimliğini isteyecektir.

Grafik nasıl oy kullanılır?

Sonra ne olur?

Oy kullanabileceğiniz adayları ve partileri listeleyen bir oy puslası verilecektir. Sahtekarlıkla mücadele etmek için özel bir kağıda basılabilir veya resmi bir marka veya numaraya sahip olacak.

Sonra oy kullanırım?

Evet. Oy pusulasını, gizliliği sağlamak için taranan kabinlerin birine götürün.

Her bir sandıkta, hem sağ hem de sol el seçmenleri barındıracak kadar uzunluğa kadar sivri uçlu kalemler bulunmalıdır. İsterseniz kendi kaleminizi veya kalemi kullanabilirsiniz.

Oy vermeden önce oy pusulasını dikkatle okuyun.

Nasıl oy kullanabilirim?

Oy kullanmak istediğiniz kişinin yanındaki kutuya bir X koyun. Başka kutu işaretlerseniz, kağıtlarınız geçersiz sayılacaktır.

Oy pusulasında el yazısı

Bunun yerine suratlı bir yüz gösterebilir miyim?

Seçim Komisyonu, oyunuzun sayıldığından emin olmanın en iyi yolunun, bir kutuya bir X işareti koymak olduğunu söylüyor. Ancak geri dönen bir memur tarafından tercih ifadesi olarak yorumlanan gülen yüz ya da herhangi bir şey "seçmenin niyeti açıksa reddedilmemelidir" ifadesi yerinde İade Görevlilerine verilir.

İşaretli oy pusulamla ne yapacağım?

Seçiminizi diğerleri göremez ve oy sandığına koymamak için oy pusulasını katlayın.

Oy verme

Ya bir hata yaparsam?

Endişelenme. Oy pusulasını oy sandığına koymadığınız sürece yeniden kağıt açtırın.

Oy kağıtlarımı yağmalayabilir miyim?

Evet. Kullanılmış, kullanılmayan ve şımarık oy kağıtlarının doğrulanması yasal bir zorunluluktur. Bazı insanlar oylarını, bir görüş belirtmek için demokratik haklarını kaydetmek için bir araç olarak bozuyor, ancak adaylardan hiçbirine oy kullanmıyorlar.

Bir sakatlığım var. Yardım alabilir miyim?

Karavanda polling istasyonu

Evet, herkes sandık kağıtlarını işaretleme konusunda yardım talep etme hakkına sahiptir. Bunu, başkan vekilinden sizin için kağıdı işaretlemesini isteyerek yapabilirsiniz. Ya da 18 yaşın üzerindeki yakın bir aile üyesi ya da sizinle birlikte bir destek görevlisi gibi seçimde oy kullanmaya uygun olan birini getirin.

Görme engeliniz varsa, kendi sırrınızda oy kullanmanızı sağlayan özel bir oylama cihazı isteyebilirsiniz. Oy pusulasının büyük bir baskı versiyonu da yoklama istasyonunda açıkça görülmelidir.

Geri dönen görevliler, bir seçim planlarken erişilebilirlik gerekliliklerini de değerlendirmelidir ve tekerlekli sandalye rampaları ve engelli park yerleri mevcut olması için yerel engelli gruplarla istişarede oylama istasyonları seçilir.

Bir seçmen fiziksel engeli nedeniyle sandık istasyonuna giremezse, başkanlık görevlisi oy pusulasını seçiciye götürebilir.

Oylama o

Bir öğrenme engeli var. Yardım alabilir miyim?

Evet. Yardıma ihtiyacınız varsa Seçim Komisyonunun halka açık bilgi hattını 0333 103 1928 numaralı telefondan arayın.

Seçim Komisyonunun bir ortağı olan Mencap, oy kullanmayı bırakma konusunda soru soran ya da bunu yaparken herhangi bir zorluk yaşayan öğrenme güçlüğü yaşayan herkes için özel bir yardım hattı kurdu.

Yardım hattı ayrıca, öğrenme özürlülerin ailelerine ve bakıcılarına ve seçim görevlisine sunulmaktadır. Numara 020 7696 5588'dir.

Bir seçim sandığına ulaşamazsam ne olur?

Dövme kolu sandıkta oy kullanıyor

Anket sonuçsuz kaldıysanız veya oylamada hastalandıysanız, günde saat 17: 00'a kadar bir acil durum vekili başvurabilirsiniz.

Kayıt yaptırmayı unuttum, oy kullanabilir miyim?

Hayır. Seçmen kütüğünde olmadıkça oy kullanamazsın.

Oy kullanmak zorunlu mu?

Hayır, insanlar oy vermeye zorlanamaz.

Sonuçları ne zaman öğreneceğim?

Anketler 22:00 BST'de kapanır kapanmaz oylar sayıma başlanacak. Seçim grupları oylamanın ilk birkaç saatinde başlayacak ve Cuma günü 03:00 BST ve 05:00 BST arasında çok sayıda bekleniyor. Yeni bir hükümetin ne zaman kurulacağını tahmin etmek zordur ve seçimlerin ne kadar yakın olduğuna bağlıdır.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
The Challenge Nedir?
The Challenge Nedir?
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli
Başkan Osman Zolan’a, Baklan’da sevgi seli