Gelecek ay Rusya, Türkiye arasında uçuşlar devam edecek

Rus bayrağı taşıyıcı Aeroflot devam hazırlandığını uçuşlar için Türkiye neden dört aylık bir aradan sonra Ağustos ayında coronavirüs havacılık kaynaklarına göre, salgın.

Gelecek ay Rusya, Türkiye arasında uçuşlar devam edecek
Gelecek ay Rusya, Türkiye arasında uçuşlar devam edecek Admin
Bu içerik 4134 kez okundu.

 

Rus havayolu, Moskova'dan Türkiye'ye günde iki uçuş gerçekleştirecek. En az bir yolcu uçağı Türkiye'ye Saint Petersburg'dan da uçacak.

Tek bir tek yönlü uçak biletinin Rusya'dan Türkiye'ye ortalama fiyatı yaklaşık 14.000 Rus rublesi (196 $) olacak ve pandemi iki ülkeyi karşılıklı uçuşları durdurmaya zorlamaydı.

22 Temmuz'da Rus yetkililer aynı gün 5.862 yeni koronavirüs enfeksiyonu tespit etti ve 165 kişi COVID-19'dan öldü. Coronavirus vakası ve COVID-19 ölüm rakamları 22 Temmuz'da sırasıyla 902 ve 19 idi.
Rusya, 789.190 ile toplam COVID-19 enfeksiyonları açısından dünyada dördüncü sırada yer alırken, bu rakam Türkiye'de 222.402'dir.

Şu anda sadece Türk pasaportu sahipleri, Türkiye'ye giriş hakkı olan yabancılar, Türkiye'de oturma izni olan Ruslar ve bir Türk sağlık kurumundan randevusu olan hastaların Rusya'dan Türkiye'ye uçmasına izin verilmektedir.

Kaynaklara göre Türk Hava Yolları, 1 Ağustos'ta Rus havaalanlarına uçuşlarına devam etmeyi planlıyor. Türk bayrak taşıyıcısı, Rus yetkililerle Moskova, Saint Petersburg, Rostov-on-Don, Kazan ve Sochi'ye uçuşları yeniden başlatmak için görüşmelerde bulunuyor.

Bu arada Anex Tour, Odeon Tours, Coral Travel ve Pegas Touristik gibi tur operatörleri Rusya'dan Türkiye'ye charter uçuşları düzenlemeyi planlıyor. Havacılık kaynaklarına göre, tarifeli uçuşlar devam ettikten sonra charter uçuşlarının yeniden başlaması birkaç hafta sürebilir.

15 Temmuz'da Türkiye Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, iki tarafın uçuşları yeniden başlatmayı kabul ettiğini açıkladı. Ancak Rus tarafı, uçuşların yeniden başlayacağı belirli bir tarih veremedi.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve Türk mevkidaşı Recep Tayyip Erdoğan'ın 13 Temmuz'daki bir telefon görüşmesinde Mart ayı sonundan beri askıya alınan uçuşlara devam etmeyi kabul ettiklerini söyledi.
İki lider, ilgili hükümet organlarına hava yolculuğunu sürdürmek için müzakereleri başlatma talimatı verdiğini söyledi.

Bazı tur operatörleri, iki ülkenin bayrak taşıyıcılarına, Türk Hava Yolları ve Aeroflot'a koltuk ayırmak için başvurdular.

Geçen yıl 7 milyon Rus turist Türkiye'yi ziyaret etti ve 6 milyonu Antalya'ya geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, bu yıl Haziran ayında 21.000'den fazla yabancı turist geçtiğimiz yılın aynı ayında 2,2 milyondan 21 milyona geriledi. İl, Temmuz ayının ilk haftasında 27.000'den fazla yabancıyı ağırlarken, Ukraynalılar rakamın büyük bir kısmını 10.498 tripper ile yaptı.

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) başkanı Firuz Bağlıkaya, “Ülkemizin en fazla turisti ağırladığı Rusya pazarı sektörümüz için stratejik öneme sahip” dedi.

Antalya Havalimanı'na günlük 140'ın üzerinde uçak iniyor. Türk Hava Yolları ve Türk Lufthansa'nın ortak girişimi olan Türk Hava Yolları, Türk bütçe havayolu Pegasus ve Sunexpress'in yanı sıra Azur Air Ukraine, Ukraine International, SkyUp Airlines, Windrose, Air Astana, Edelweiss, Norwegian Air, Swiss International, Belavia, Air Serbia ve FlyBosnia da Antalya'ya uçuş yapıyor. 

Bunun da ötesinde, bazı operatörler Ukrayna, Belarus ve Moldova'dan Türkiye'nin Akdeniz bölgesine charter seferleri düzenliyor.

2019 yılında 51,9 milyon kişi ile rekor sayıda ziyaretçi çeken Türkiye, 2020 yılında koronavirüs krizinden önce toplam 60 milyon turisti hedefliyordu.

Ülkenin turizm gelirleri 2019'da 34,5 milyar dolar oldu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi