Geçmişten Günümüze Thonet Sandalye

 Geçmişten Günümüze Thonet Sandalye
 Geçmişten Günümüze Thonet Sandalye Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

             Evlerde, cafelerde, kıraathanelerde, özellikle yazlık ve doğallıktan yana olan mekânlarda sıkça göze çarpan Thonet sandalye, genel görüntü itibari ile ahşabın şekillendirilmiş en güzel modelleri olarak düşünülmektedir.

 

             Yapım esnasında kayın ağacı kullanılması ve yuvarlak kütükler halinde kesilmesi ile başlayan süreçte tonet sandalye için kütüklerin tornadan çubuklar şeklinde çıkartılması ve ardından buhar kazanlarında yaklaşık 10-12 saat bırakılıp yumuşatılması ile süreç devam etmektedir. Buhar kazanından çıkartılan çubuklar çelik kalıplara oradan da yaklaşık 55-60 derecelik fırınlara verilerek ısıtılma işlemlerine girmektedir. Bu süreçte yaklaşık 12 saat sürdüğünden, fırından çıkartıldıktan sonra çelik kalıplardan çıkartılıp, elde tıraşlama veya planya ile thonet sandalye modellerine dönüştürülmektedir.

 

             Sandalyelere en son zımparalama ve cila uygulandığından, arzuya göre boya uygulaması da yapılmaktadır. Yapımı oldukça meşakat gerektiren ve hazırlanması günlerce süren birbirinden şık tonet sandalye, kullanıcıların rahat etmesi için normal oturmalık veya kolların iki yana konulması için hazırlanmış kolluk modelleri ile göze çarpmaktadır. Kimi zaman tek tek veya arzuya göre özel siparişle onlarca hatta yüzlerce yapılabilen thonet sandalyeler vardır. Her sandalye özen ve itina ile hazırlandığından, uzun süre oturmada bel ya da bacak rahatsızlıkları görülmemektedir.

 

            Kayın ağacının işlem görmesi ile hazırlanan tonet sandalyeler, ülkemizde birçok alanda görülmekle kalmayıp, yurtdışında da ilgi çekmeyi başarmış ve özel siparişlerin artmasına sebep olmuştur. Ahşabın en güzel ve en modern kullanımı, sanatsal işlenişi, dayanıklılığı, uygun fiyatı, yıllarca kullanılmasını değişik modellerle mekânlara renk katmasını sağlamaktadır. Arzuya göre üstü deri ya da kumaşla kaplama da yapılabildiğinden, kullanıldığı mekânın dekoruna uyum sağlayacak özelliktedir. Geçirmeli kumaşlarla thonet sandalyelere farklı renkte minderler dikilip, değişik bir hava yaratmak mümkündür.

 

             Yerli ve yabancı mobilya firmalarının katıldığı fuarlarda tonet sandalyeler, birbirinden şık modelleri ile ilgi çeken ve çokça siparişin alınmasına sebep olan ürünlerdir. Geçmişinin çok eski yıllara dayanıp günümüze kadar gelmiş olması, thonet sandalyenin kullanım rahatlığı ve kolaylığı sağlamasından kaynaklanmaktadır. Hafif olması ve her yere kolay taşınması, kullanıldığı alanlarda dizayn değişimine elverişliliği, suya ve darbelere karşı dayanıklılığı, ayrıca yerleri çizmeyen özellikleri ile her mekânın kullanımına uygunluğu kanıtlanmıştır.

 

 

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
U19 Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonası Finalleri aday kadrosu açıklandı
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak
Cüneyt Çakır, Rusya-Mısır müsabakasında 4. Hakem olarak görev yapacak