Geçmiş, anlaşma ve gelecek

Kuzey Yunanistan'da tanınmış bir Yunan şarabı markası üreten yakın arkadaşım, geçtiğimiz günlerde Kanada'daki temsilcisinin şarabındaki şişeleri etiketlerini değiştirmesini defalarca istediğini söyledi.

Geçmiş, anlaşma ve gelecek
Geçmiş, anlaşma ve gelecek Admin
Bu içerik 351 kez okundu.

 

Bu da şarabın Makedonya'da üretildiğini açıkladı. Temsilci, pek çok tüketicinin, eski Yugoslavya Makedonya Cumhuriyeti'nde (FYROM) yapılan şarabın kafasının karıştığına ve inandığını söylemişti.

Bu, 25 yıllık bir çıkmazdan sonra Yunanistan'ın maalesef “Makedonya” adının özel kullanımını yitirmesiyle sonuçlanan FYROM'la birlikte isim satırını çevreleyen çok çirkin hikayelerden yalnızca bir tanesi. Tüm dünya - 140 ülke - zaten tanındı komşu devlet “Makedonya Cumhuriyeti” adı altındayken, “Makedonya” sözcüğünü duyan hemen hemen her yabancı konuşmacı, konuşmacının FYROM'a atıfta bulunduğunu varsayar.

Başbakan Alexis Tsipras hükümeti tarafından sunulan anlaşma, Yunanistan'ın son birkaç yılda talep ettiği gibi bir coğrafi niteleyicinin eklenmesiyle birlikte Kuzey Makedonya'ya FYROM'un adını değiştirdi. Aynı zamanda anlaşma, komşularımıza Anayasalarını değiştirmek, eski Yunan tarihi ile hiçbir bağı olmadığını kabul etmek ve ülkelerine kurdukları Büyük İskender'in Disneyland kitsch'i ortadan kaldırmak için çağrıda bulunuyor.

Ancak, arananın aksine, anlaşma FYROM vatandaşlarının - başta Slavlar ve Arnavutlar - var olmayan bir "Makedon" dilini konuştuklarını ve "Makedonyalılar" olarak adlandırıldığını da kabul ediyorlar. Açıkçası, anlaşmanın ne Yunan tarafı olduğu değil. isterdim.

Bununla birlikte, hiçbir koşul altında, hiçbir koşulun kabul edilemez olduğu söylenemez, ancak en büyük sorunu (isim) çözdüğü ve hem Ankara'nın hem de Moskova'nın görüşlerini belirlediği zayıf ama değerli bir komşumuzla ilişkilerimizin normalleşmesine yol açtığı için, ihanet etmekteyiz.

Hatta, Tsipras'ın vesile haline gelip, siyasi fayda sağlamak için onu bölmeye çalışmak yerine muhalefetle işbirliği yapmaya çalışmış olması durumunda, Yunanistan halkı tarafından anlaşmanın kabulünün çok farklı olması bile mümkündür.

Bu durumdaki paradoks, şu andaki yolda devam ederse, ana muhalefet lideri Kyriakos Mitsotakis (belki de Değişim Hareketi lideri Fofi Gennimata ile birlikte), 2019'da büyük olasılıkla hayata geçirilecek olan kişi olacak. Bu anlaşma yeni bir hükümet olarak ve Üsküp'ü daha da desteklemek için girişimlerde bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser