Geçici İş Kanunu

Geçici İş Kanunu

Geçici İş Kanunu
Geçici İş Kanunu Harun antepli
Bu içerik 24 kez okundu.

Geçici iş ilişkisi kurulması özel istihdam büroları aracılığı ile de yapılması hüküm altına alınmıştır. Geçici iş ilişkisi, özel istihdam büroları aracılığıyla ya da holding bünyesi içinde veya aynı şirketler topluluğuna bağlı başka bir işyerinde görevlendirme yapılmak suretiyle iş ilişkisi kurulmasıdır. Özel istihdam bürosu ve işveren arasında yazılı olarak yapılan geçici iş ilişkisi sağlama sözleşmesi ile özel istihdam bürosunun işçileri, geçici olarak işverenlere devredilir. Ancak bu geçici iş ilişkisinin kurulabilmesi için özel istihdam bürolarının ve geçici iş ilişkisi ile geçici işçi istihdam etmek isteyen işverenlerin bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

 

Özel İstihdam Büroları ile geçici iş ilişkisi kurulabilecek koşullar nelerdir?

 

Özel istihdam büroları ile geçici iş ilişkisi kurulabilmesi için öncelikle işçinin askerlik hizmeti halinde, yıllık izinle iş başında olmadığı, hastalık ve doğum izni gibi dönemlerde ve iş sözleşmesinin askıda kaldığı diğer hallerde kurulabilmektedir. Mevsimlik tarım işleri, ev hizmetleri, işletmenin günlük işlerinden sayılmayan ve aralıklı olarak gördürülen işlerde, iş sağlığı ve güvenliği bakımından acil olan işlerde veya üretimi önemli ölçüde etkileyen zorlayıcı nedenlerin ortaya çıkması halinde, işletmenin iş hacminin öngörülemeyen ölçüde artması halinde ve dönemsellik arz eden iş artışları olması durumunda kurulabilir.

 

Özel istihdam büroları ile geçici iş ilişkisi kurulmasının şartları nelerdir?

 

Özel istihdam büroları aracılığı ile sağlanan geçici iş ilişkisinde işçinin işvereni özel istihdam bürosudur. Özel istihdam bürosu ile geçici işçi çalıştıran işveren arasında yapılacak olan geçici işçi sağlama sözleşmesinde, sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihi, işin niteliği, özel istihdam bürosunun hizmet bedeli, varsa geçici işçi çalıştıran işverenin ve özel istihdam bürosunun özel yükümlülükleri yer alır.

 

Geçici iş ilişkisi sözleşmesine, işçinin Türkiye İş Kurumundan veya bir başka özel istihdam bürosundan hizmet almasını ya da iş görme edimini yerine getirdikten sonra geçici işçi olarak çalıştığı işveren veya farklı bir işverenin işyerinde çalışmasını engelleyen hükümler konulamaz.

 

Mevsimlik işler hariç dönemsellik arz eden iş artışları haricinde, geçici iş ilişkileri toplam 8 ayı geçmemek üzere en fazla 2 defa yenilenebilir.

 

İşveren, iş yerinde bir ayın üzerinde çalışan geçici iş ilişkisine sahip işçilerin ücretlerinin ödenip ödenmediğini çalıştığı süre boyunca her ay kontrol etmekle; buna karşılık, özel istihdam bürosu da ücretin ödendiğini gösteren belgeleri aylık olarak geçici işçi çalıştıran işverene geçici iş kanunu doğrultusunda ibraz etmekle yükümlüdür.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin