takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Gazze'ye yardım geldiğinde İsrail-Filistin ateşkesi tutuldu

Gazze'ye yardım geldiğinde İsrail-Filistin ateşkesi tutuldu

Ateşkes arasındaki İsrail ve Filistinliler Gazze insani olarak, 22 Mayıs tarihinde tutuyordu yardım kan dökme 11 gün perişan İsrail-ablukaya enklavını girmeye başladı.

Gazze'ye yardım geldiğinde İsrail-Filistin ateşkesi tutuldu
Gazze'ye yardım geldiğinde İsrail-Filistin ateşkesi tutuldu Admin
Bu içerik 7312 kez okundu.

 

Yerinden edilmiş binlerce Filistinli evlerine dönerken ve İsrailliler Cuma günü normal hayatına dönerken, uluslararası odak noktası bomba paramparça olan Gazze Şeridi'nin yeniden inşasına döndü.

Ancak Kudüs'te İsrail polisi, durumun ne kadar değişken kaldığının bir işareti olarak, son derece hassas El Aksa cami yerleşkesinde protestoculara baskı yaptı, benzer çatışmaların çatışmanın yıllardır en kötü tırmanışını ateşlemesinden iki hafta sonra.

İsrail güçleri, oradaki kargaşayı takip eden bir AFP fotoğrafçısını dövdü.

İsrail'in işgal ettiği doğu Kudüs'ün diğer bazı bölgelerinde de çatışmalar çıktı ve Kudüs ile Batı Şeria arasındaki geçiş noktasında, İsrail polisi, yüzlerce memur ve sınır muhafızının seferber edildiğini söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, İsraillilere Kudüs'teki "toplumlararası çatışmayı" durdurmalarını söylediğini ve Gazze'nin yeniden inşası için çabaların organize edilmesine yardımcı olacağına söz verdi.

Başbakan, "Hâlâ iki devletli bir çözüme ihtiyacımız var. Tek cevap bu, tek cevap" dedi.

İsrail tarafından yeniden açıldıktan sonra, yardım taşıyan kamyon konvoyları Gazze'ye çok ihtiyaç duyulan ilaç, yiyecek ve yakıtı getirerek Kerem Şalom geçişinden geçmeye başladı.

BM'nin Merkezi Acil Müdahale Fonu, insani yardım çabaları için 18,5 milyon dolar serbest bıraktığını söyledi.

Onbinlerce Gazzeli günlerdir ilk kez Cuma günü dışarı çıktı, komşuları kontrol etti, harap olmuş binaları inceledi, denizi ziyaret etti ve ölülerini gömdü.

Oradaki kurtarma ekipleri, enkaz altında kalan hayatta kalanlara ulaşmak için yetersiz kaynaklarla çalıştıklarını söylediler.

70 yaşındaki Nazmi Dahdouh, İsrail saldırısının Gazze'deki evini yıktığını söyledi.

Beş çocuk babası, "Başka bir evimiz yok. Yeniden inşa edilene kadar evimin enkazının üzerinde bir çadırda yaşayacağım" dedi.

Sağlık bakanlığı, İsrail hava saldırılarının 10 Mayıs'tan bu yana 66'sı çocuk olmak üzere toplam 248 kişiyi öldürdüğünü ve 1.948 kişiyi de yaraladığını söyledi. Savaşçılar da öldürülenler arasında.

Hamas'a göre geniş alanlar düzleştirildi ve yaklaşık 120.000 kişi yerinden edildi.

Gazze'nin en güçlü ikinci silahlı grubu olan İslami Cihad'ı da içeren Mısır aracılı ateşkes sonrasında her iki taraf da zafer kazandı.


Dünya liderleri ateşkesi memnuniyetle karşıladılar.

Biden, "İlerlemek için gerçek bir fırsatımız olduğuna inanıyorum ve bunun için çalışmaya kararlıyım" dedi.

Avrupa Birliği, çatışmaya iki devletli çözüm çağrısını yineledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, üst düzey diplomat Antony Blinken'in "kurtarma çabalarını görüşmek ve İsrailliler ve Filistinliler için daha iyi bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışmak üzere önümüzdeki günlerde İsrailli, Filistinli ve bölgesel meslektaşlarıyla bir araya geleceğini" söyledi.

Rusya ve Çin barış görüşmelerine geri dönüş çağrısında bulundu ve BM başkanı Antonio Guterres, İsrail ve Filistinlilerin artık "çatışmanın temel nedenlerini ele almak için ciddi bir diyaloğa" sahip olmaları gerektiğini söyledi.

O da "sağlam" bir yeniden inşa yardımı istedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi