Gazzede ölümler ve Trump'un Kudüs'ün hareketinden sonra devam eden çatışmalar

Gazzede ölümler ve Trump'un Kudüs'ün hareketinden sonra devam eden çatışmalar

İsrail hava saldırılarında Gazze'de öldürülen iki Hamas silahlı adamı için cenaze törenleri düzenlendi; Filistinlilerle İsrail güçleri arasında çatışmalar devam etti

Gazzede ölümler ve Trump'un Kudüs'ün hareketinden sonra devam eden çatışmalar
Gazzede ölümler ve Trump'un Kudüs'ün hareketinden sonra devam eden çatışmalar Admin
Bu içerik 604 kez okundu.

 

Gazze Şehrindeki cenaze törenlerine ve Han Ynnis'e binlerce kişi İsrail hava saldırısında öldürülen iki Filistinli için katıldı.

Hamas, silahlı iki kişinin öldüğünü, bunun yanında çocuklar da dahil olmak üzere 20'den fazla kişi yaralandığını söyledi.

İsrail ordusu, Gazze'deki roket ateşine tepki göstererek, dört Hamas askeri alanını hedef aldığını söyledi.

Militanlardan, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi'nden İsrail kasabalarına doğru en az üç roket attığı bildirildi.

İsrail'de hiç kayıp görülmedi.

İsrail ordusu, grevlerini militan bir eğitim kampında ve silah deposunda gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ancak tanıklar gazetecilere verdiği demeçte, yaralıların çoğunun kampın yakınındaki bir binanın sakinleri olduğunu söyledi.

Roketlerin ateşlenmesi, Başkan Trump'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını protesto etmek için Filistin hiziplerinin ilan ettiği "öfke gününün" bir parçasıydı.

Filistinli protestocular ile İsrail birlikleri arasındaki çatışmalar, cumartesi günü üçüncü güne kadar sürdü ve şiddet sonucu yaralandı.

Cuma günü binlerce Filistinlinin gösteri yaptığı sırada en az iki kişi öldü.

Trump'ın on yıllarca süren Amerikan politikalarını tersine çevirme ve Kudüs'ü İsrail başkenti olarak tanımlama kararı ve ABD elçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma süreci Arap dünyasını öfkelendirdi ancak aynı zamanda Batılı müttefikleri de üzdü.

Washington artık barış komisyoncusu değil

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Washington'un artık İsraillilerle Filistinliler arasında bir barış komisyoncusu olamayacağını söyledi.

Bu, müzakerelerin yeniden başlatılması için Trump'in danışmanı ve damadı Jared Kushner tarafından halihazırda sürmekte olan çabalar için sonunu veriyor.

Abbas Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'le bölgeyi bu ayın ilerleyen saatlerinde ziyaret edeceğini söyledi.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, ABD ile Filistin yetkilileri arasında hiçbir iletişim olmayacağını söyledi.

Reuters haber ajansı ayrıca Türkiye cumhurbaşkanlığı kaynağını bir açıklama yaparak, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fransız lider Emmanuel Macron'ın ABD'yi kararını yeniden düşünmeye ikna etmeye çalışmak için birlikte çalışmaya karar verdiklerini söyledi.

Bahreyn'de düzenlenen bir güvenlik konferansında Birleşik Arap Emirlikleri, Trump'ın kararının radikal harekete geçeceği konusunda uyarıda bulundu.

Anwar Gargash Dışişleri Bakanlığı Dışişleri Bakanı, "Bu konular radikalizme bir armağandır, radikaller ve aşırılıklar bunun nefret dile çevirmek için kullanılacaktır" dedi.

Trump ekibi, cumhurbaşkanı, çok sayıda başkanın yapmayı vaat ettiği ama asla takip etmediği şeyleri uygulamakta olduğunu savunuyor.

Başkan Clinton, Bush ve Obama, ABD'nin bölgede daha fazla karışıklığa yol açacağı endişeleri nedeniyle Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını gerektiren 1995 tarihli bir yasayı yürürlüğe koymamaya karar verdi.

Trump ayrıca, yeni yaklaşımının, her iki tarafı da farklılıklarını gidermek ve "işbirliği" ve "anlayış" a doğru ilerletmeye yöneleceğini iddia etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi