Gastroskopi ve Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Gastroskopi ve Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?

Gastroskopi ve Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır?
Gastroskopi ve Kolonoskopi Hangi Durumlarda Yapılır? Admin
Bu içerik 788 kez okundu.

 

Gastroskopi ya da diğer ismiyle endoskopi üst karın ağrısı, bulantı ve kusma, reflü, yutkunma güçlüğü ya da kilo verme gibi belirtilerinin nedenleri bulmak için yapılır. Kolonoskopi ise karın ağrısı, rektal kanama semptomlarını değerlendirmek, crohn hastalığı ve ülseratif kolit, kolon polipleri gibi inflamatuar bağırsak hastalıklarını araştırmak, kolon kanseri ve kolorektal kanseri teşhis etmek için kullanılmaktadır.

Gastroskopi Nedir?

Gastroskopi bazı hastalıkların tedavisine geçebilmek adına teşhis amaçlı kullanılan cihazın ismidir. Ağız yoluyla küçük bir kamera ile özofagus, bağırsak ve mideyi görüntülemek için kullanılan en basit ancak etkili yöntemlerden biridir. Kameralı cihazın mideye kadar ağız yoluyla iniyor olması çoğu hastayı korkutur, bu yüzden kişiye anestezi verilebilir. Bu sayede uygulama boyunca uyumanız sağlanmış olur.

Operasyona anestezinden sonra geçilir. Video ekranına görüntü yansıtılabilmesi için gastroskopi cihazına küçük bir kamera yerleştirilir ve ağzın içine sokulur. Bu sayede iltihap, ülser ya da kanser olup olmadığı erkenden tespit edilir. Özellikle erken teşhisin önemli olduğu hastalıklarda çok işe yaramaktadır. Endoskopi gastroskopi bazı hastalıkların tedavisinde invaziv cerrahiye olan ihtiyacı önlemek amacıyla da kullanılır. Gastrit poliplerin çıkarılması, kanamalar lezyonlar ve özafagus darlıkları buna dahildir. Bunun dışında tümör ya da enfeksiyon şüphesinde biyopsi almak içinde kullanılır.

Kolonoskopi Nedir?

Kolonoskopi de aynı şekilde bazı hastalıkların teşhisinde kullanılan bir cihazdır. Rektum ve kalın bağırsağın röntgen ışınlarına kıyasla daha iyi bir görüntü alınabilmektedir. Bu işlemde küçük fiber optik video enstrümanı yani kolonoskop kullanılır. Hastalara endoskopideki gibi anestezi verilir ve uyutulur, ardından küçük kameralı hortum anüsten yerleştirilir.

Özellikle işlemler bağırsak enfeksiyonlarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Böylece kamaralı sistemlerle birlikte vücut içerisinde hızlı şekilde ulaşılacaktır. Sonuç olarak istenen detaylar elde edilmiş olacaktır. Günümüzde bu tür işlemler sıklıkla yapılmakta ve hastalar tarafından onay almaktadır.

Gastroskopi ve Kolonoskopi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Gastroskopi endoskopi farkı ağızdan hortum yerleştiriliyor olmasıdır, ancak kolonoskopi gibi oda oldukça basittir. Yine de işlem esnasında çok dikkatli olunmalıdır. Komplikasyonlar nadiren görülür, hafif bir anestezi gerektirdiği için takip eden 12 saat oldukça önemlidir.

Yapım aşamasında doktorun mutlaka hastaya prosedürleri anlatması gerekir, uygulamaya başlanmadan önce cihazların steril olması çok önemlidir. Gastroskopi sonrasında boğazda ağrı olabilir, ancak kısa sürede geçecektir. Böylece mide, yemek borusu gibi alanlardaki sorunlar gözle görülür şekilde tespit edilmiş olacaktır.

Detaylı bilgi almak için https://www.cetinaltunal.com/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere