Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu

Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu

Antik Frig Vadisi'ndeki gizli bir mücevher, sahip olduğu birçok tarihi mekan ve “peri bacaları” ile Türkiye'nin batısında alternatif bir turizm merkezi haline geldi.

Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu
Frigya'nın gizli mücevheri turizm merkezi oldu Admin
Bu içerik 16787 kez okundu.

 

Afyonkarahisar'ın İhsaniye ilçesine bağlı Üçlerkayası köyü, Frig Kültür Vakfı başkanı Tanju Tetik'e göre bir “gizli cennet”.

Tetik, köyün Frig, Helen, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarının izlerini taşıdığını söyledi.

Köylerinde çok sayıda Frig eserinin bulunduğunu kaydederek, Afyonkarahisar Valisi Gökmen Çiçek öncülüğünde artan turizm yatırımlarıyla bölgeye daha fazla turistin geldiğini söyledi.

Açık hava tapınakları, kaya mezarları, tek ve çok katlı kaya oyma evlerde yaşam alanları, şarap mahzenleri, zindanlar, kral mezarları ve 3 bin yıllık peribacaları ile Frigler'in yaşamına bir göz atabileceğiniz köy.

“Buraya Friglerin gizemli köyü diyebiliriz. Son zamanlarda bu gizem yavaş yavaş kaybolmaya başladı” dedi.

Bölgenin halk tarafından bilinir hale geldiğini belirten Emre Gölü ve bölgedeki Ayazini köyünün de ünlü olduğunu sözlerine ekledi.

“Yerli ve yabancı turistler bu bölgeleri gezerken yol üzerindeki kaya yerleşimlerini gördüklerinde Üçlerkayası köyüne uğrarlar. Köyümüze gelen turist sayısı her geçen gün artıyor” dedi.

Köyde restoran ve butik otel işleten Aziz Ahmet Özdemir, bölgeye çok sayıda Avrupalı ​​ziyaretçi geldiğini söyledi.

Özdemir, "Koronavirüs salgını nedeniyle doğal yaşam alanları, köyler ve tarihi yerler listelerin başında yer alıyor" dedi.

Üzerinde yazılı UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'nde, başkent Ankara ve Ege bölgesinde merkezi Eskişehir yanı sıra komşuları, Kütahya ve Afyonkarahisar genelinde Frig Vadisi yayılır.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'ne (UNESCO) göre Frigya, MÖ 800 yıllarında var olan ve Akdeniz'den güneye, kuzeyden Karadeniz'e kadar Orta Anadolu'ya hakim olan bir uygarlıktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere