Fransız seçimi 2017: Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'den cumhurbaşkanlığına doğru yola çıktı

Fransız seçimi 2017: Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'den cumhurbaşkanlığına doğru yola çıktı
Fransız seçimi 2017: Emmanuel Macron ve Marine Le Pen'den cumhurbaşkanlığına doğru yola çıktı Admin
Bu içerik 47 kez okundu.

 

 

Emmanuel Macron ve Marine Le Pen, 1958'de Beşinci Cumhuriyet'in kuruluşundan bu yana ilk kez iki ana partinin ilk turdan düşmesinden sonra Fransız cumhurbaşkanlığı için savaşacak.

Fransız siyasetinde sismik bir değişim yaşanırken, nihai sonuçlar, bağımsız bir merkezci olan Bay Macron'u yüzde 23,75 oranında, başta Uzakdoğu Cephesi Ulusal lideri olan Le Pen ile yüzde 21,53'lük bir oranla geride bıraktı.

İçişleri Bakanlığı, "Thatcherite" adını alan muhafazakar François Fillon'ın yüzde 19.91 oranında elenmesi üzerine, devrimci solcu Jean-Luc Mélenchon'un yüzde 19.64 ile dördüncü sırada yer aldığını söyledi.

M r Macron eşi Brigitte ile el, sahneye elini üzerinde yarıştı. "Fransızlar kendilerini ifade ettiler" dedi. "Bu bir onur ve sorumluluk."

Daha sonra diğer adaylara saygı göstererek onlara ad verdiklerini ve "terörizmle" işaretlenmiş bir kampanyanın ardından destek mesajlarını için teşekkür ettiklerini söyledi.

"Bir yıl içinde Fransız siyasetinin yüzünü değiştirdik" dedi. "İnsanları ülkemiz için bir umut rüyası olmadığını düşündüğünüzü ikna etmeyi başarmışsınızdır ... İki hafta içinde başkanınız, Fransa'nın başkanı ve vatansever başkanımız olacağım" Le Pen, taraftarlarını belirtmek için kullanıyor.

P olls, Bay Macron'un oyların yüzde 60'ını alarak Le Pen'den kaçıracağını önermektedir. Bu tahminleri üzmek için yeterli momentum yaratmak için birinci sırada bankacılık yapıyordu. 

Yeni bir Harris anketi, Macron'un yüzde 64 ile 36 puan kazandığını ve Ipsos / Sopra Steria anketinde de benzer bir sonuç verdiğini gördü.

T Sosyalist Parti'nin resmi adayı Benoît Hamon iki büyük Fransız partiler oyların yüzde az 27 topladı anlamı oyların değersiz 6.2 yüzde ile altıncı geldi.

İki finalist, Fransa'ya, kendisini muhafazakârlara karşı ilerici ve Lefke'yi küreselciler karşısında vatansever olarak ilan ederek, Macron'un Avrupa'nın ve dünyanın iki farklı vizyonunu sundu.

Le Pen Avrupa'yı terk etmeyi ve iktidardan altı ay sonra AB üyeliği konusunda referandum yapmayı planlıyor ise, Avrupa'da euro bölgesini daha da güçlendirmek istiyor.

Yenilgiye uğrayan yarışmacıların çoğu, taraftarlarını Bay Macron'a oy vermeleri için anında çağırdı; Bay Fillon, Le Pen'in Fransa'yı "yıkımı ve Avrupa kaosuna" götüreceği uyarısında bulundu.

"Aşırıcılık sadece Fransa'ya talihsizlik ve bölünmeyi getirebilir" dedi.

M. r Hamon da şöyle dedi: "Ben bir siyasi düşman ile Cumhuriyet düşmanı arasında bir ayrım yapıyorum."

Bay Mélenchon geçen gece kısmi sonuçlarını kabul etmeyi reddetti.

CNBC'ye göre, ilk turdaki sonuçların AB yanlısı Bay Macron'u liderliğe getirmesiyle piyasadaki rahatlama payı oldu, avro da günün iki katı atlıyordu.

Eski merkez bankası ve ekonomi bakanı Sn. Macron 39 yaşında Paris merkezinden "Fransız siyasi hayatının bir sayfasını açıkça çeviriyoruz" dedi.

H kutup yeri, bir yıl önce kendi hareketi En Marche'yi kurmak için Sosyalist cumhurbaşkanı François Hollande hükümetinden ayrılma konusundaki büyük bahanesini haklı buldu! (İleriye doğru!), "Ne Sol ne de Doğru" platformda. 

M herhangi şampanya sosyalizmin bir balon gibi patlama olur seçilmiş görevdedir olmamıştı siyasi bir acemi tarafından teklif öngördü.

Le Pen, FN belediye başkanlığına sahip Kuzey Fransa'nın eski bir madencilik kasabası olan Hénin Beaumont'taki kalesinde konuşarak, "Fransızları Elysée'ye götürecek ilk adım atıldı" dedi.

"Ya sınır dışı etme, offshoring, kitlesel göç, teröristlerin serbest dolaşımı, büyük paranın hüküm sürmesi yolunda ilerliyoruz ya da kimliğinizi koruyan sınırların Fransa'sını seçtiniz" dedi.

"Fransız halkını özgürleştirme zamanının geldi."

4:17
Final sonuçları açıklandı
F inal oylama rakamları İçişleri Bakanlığı tarafından serbest bırakıldı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, merkez temsilcisi Emmanuel Macron'ın yüzde 23,75 oy aldığı ve aşırı sağ lideri Marine Le Pen'in yüzde 21,53, bunu muhafazakâr Francois Fillon'ın yüzde 19,91, solcu-solcu Jean-Luc Melenchon'un ise yüzde 19,64 üstü belirledi.

03:35
Macron'un meydan okuması
M r Macron akmasını kazanmak için uçlu edilmiştir - fakat zaferinin ölçeği belirleyici olabilir. Pazar günü yapılan iki anket onu ikinci tur için sırasıyla yüzde 64 ve yüzde 62'ye yükseltti.

Analistler, Macron'un ikinci turda yüzde 60'tan fazla kazanamaması durumunda bölünmüş bir ülkeye, euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisini reforma tabi tutmak için neyin gerekli olduğunu ikna etmekte zorlanabileceğini belirtti. Beş yıllık anemik büyüme sonrasında hızlanma.

Sonra da, geleneksel Parti bölünmelerini En Marche'nin çalışma çoğunluğu haline getirme sözünü değiştirmeye çabalayabilir! (Onwards!) Hareketi altı hafta sonra Haziran ayında yapılan parlamento seçimlerinde yapıldı.

Macron, zaferi konuşmasında "başımdan geçen ivme gücünün liderlik etme ve yönetme kabiliyetimin anahtarı olacağını" söyleyerek başkanlık etti.

B Le Pen de ut, eski Rothschild yatırım bankacısı zorlu rakibi karşı karşıya.

Anketör Viavoice'dan Francois Miquet-Marty Reuters'e verdiği demeçte, "Göründüğünden daha karmaşık - yeni bir kampanya başlatılıyor" dedi.

"Marine Le Pen, bunu küreselleşen seçkinlerin adayı Emmanuel Macron ile kendisini halkın adayı olarak gören bir yüz yüze bırakacak" dedi. "Bullseye vurabilecek bir dizi saldırı var."

2:51
Macron ile etkilenmemiş durum Faresi
N igel Farage, Fransa'nın seçim sonuçlarına tepki verdi ve Bay Macron'ın taraftarlarına seslendi.

"Macron onun arkasında AB bayrağı ile konuşuyor, hepsini söylüyor."

Eski Ukip liderliği bir bakıma doğruydu - Bay Macron'un zaferi, AB yanlısı kampı ve AB karşıtı Marine le Pen arasında etkili bir şov başlattı.

Bay Farage, Bay Macron'un söyleyeceği şeyden şaşırtıcı derecede etkilenmedi.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin