takipçi satın al instagram takipçi satın al instagram beğeni satın al twitter takipçi satın al youtube abone satın al facebook takipçi satın al takipci33.com
 Fransız devleri üzerindeki mücadele ısındığı için teknoloji devleri tarifeleri zorluyor

Fransız devleri üzerindeki mücadele ısındığı için teknoloji devleri tarifeleri zorluyor

Fransız devleri üzerindeki mücadele ısındığı için teknoloji devleri tarifeleri zorluyor
Fransız devleri üzerindeki mücadele ısındığı için teknoloji devleri tarifeleri zorluyor Admin
Bu içerik 23753 kez okundu.

 

Trump yönetimi ve Fransa arasındaki ticaret anlaşmazlığı Salı günü Atlantik'in her iki tarafında yoğunlaştı ve ABD'li teknoloji devleri yeni bir Fransız dijital hizmetler vergisine misilleme yapmak için tarifeleri destekledi ve bloğun üye ülkesinin arkasında duracağı konusunda üst düzey bir AB yetkilisi.

Toplama, teknoloji sektörünün ve diğer çok uluslu işletmelerin vergilendirilmesi konusunda uluslararası bir anlaşma yapma çabalarını zorlaştırabilir. Ve benzer vergiler uygulayan veya bunu yapmayı düşünen diğer ülkelerde berbat olabilir.

Amazon, Google ve Facebook, hedeflenen reklamcılık ve platform sağlama gibi şeyler için geçerli olan vergiyle ilgili pazarlıklı bir çözüme ulaşılamıyorsa, idarenin 2.4 milyar dolarlık Fransız peyniri, Şampanya, çanta ve diğer mallara tarifeler koyma planını onayladı. alıcı ve satıcıları bağlamak için.

Üç internet devini temsil eden Bilgisayar ve İletişim Endüstrisi Derneği, “USTR'yi Fransa'yı caydırmak için iyileştirici araçlar kullanmaya ve sonuçlandırılan veya benzer bir ulusal dijital vergiyi öneren diğer ülkelere güçlü bir mesaj göndermeye” çağırdı. CCIA politika danışmanı Rachael Stelly, ABD Ticaret Temsilcisi Ofisi başkanlığında bir Trump yönetimi duruşmasından önce ifade verdi.

Ofis başkanı Robert Lighthizer, dijital hizmetler vergisi alan diğer ülkelere karşı ek soruşturma açmakla tehdit etti.

Amerika Birleşik Devletleri, tüm dünyada faaliyet gösteren dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Fransa gibi ülkeler, kendi sınırları içindeki bu ticari faaliyetlerden vergi geliri toplamak istiyor, ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda henüz uluslararası bir fikir birliği yok.

Paris'te gelişmiş ülkelerin kulübü olan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü'nde dijital hizmetlerin nasıl vergilendirileceğine dair görüşmeler devam ediyor. Ancak, Salı günü üst düzey ABD'li ve Fransız yetkililer tarafından bu ay İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu toplantısı öncesinde görüşmeleri hızlandırmalarına rağmen, yakında anlaşmaya varma beklentileri azaldı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, Paris'teki gazetecilere kendisinin ve ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in “OECD'deki dijital vergilendirmeden ödün vermeye çalışmak ve önümüzdeki günlerde gösterdikleri çabaları ikiye katlamayı” kabul ettiklerini söyledi.

“Ocak sonunda Davos'taki bir sonraki toplantımıza kadar 15 gün verdik. Önümüzdeki 15 gün içinde OECD'de bir anlaşmaya varmak için tüm seçenekleri denemek istiyoruz ”dedi.

Aynı zamanda, Avrupa Ticaret Komiseri Phil Hogan AB'nin yürütme kolunun Washington'la olan anlaşmazlığında Paris'i destekleyeceğini söyledi.

Hogan, Le Maire ile ortak bir basın toplantısında yaptığı açıklamada, “Avrupa Komisyonu, şirketlere dijital vergilendirmeyi adil bir şekilde uygulamak için egemenlik hakkına sahip olmak isteyen tüm üye ülkelerle birlikte duracak. “ABD tarafından herhangi bir tarife ve önlem alındığı takdirde tüm olasılıklara bakacağız.”

Hogan'ın gelecek hafta Washington'da Lighthizer ile dijital vergileri ve diğer ticaret tahriş edicilerini görüşmesi planlanıyor.

Stelly'nin tarifelere verdiği destek, işleri Fransız malları üzerindeki görevlerden ciddi şekilde zarar görecek olan diğer grupların USTR duruşmasında tanıklık ile çatıştı.

Bunlar arasında, Avrupa hükümetinin havacılık devi Airbus'a verdiği destek konusunda ayrı bir anlaşmazlıkta Trump'ın şaraba ilişkin misilleme görevlerinden zaten zarar görmüş olan yaklaşık iki düzine şarap toptancısı ve perakendeci de vardı. Trump, bu ticaret tükenmesinde Avrupa şarabı için yüzde 25 vergi uyguladı, ancak Lighthizer bunu yüzde 100'e çıkarmayı önerdi.

USTR'ye yazdığı bir mektupta on şarap ve alkol grubunun koalisyonuna yaptığı açıklamada, Fransız köpüklü şaraba yüzde 100 ek vergi, ithalatçılara maliyeti 718 milyon dolar artıracak ve dağıtım zinciri boyunca 17.000'den fazla iş kaybına neden olacak. Gruplar, sadece yüzde 25'lik bir tarifenin maliyetleri 179 milyon dolar artıracağını ve tahmini 6.000 işi tehlikeye atacağını belirtti.

"ABD ve Fransa'yı bu anlaşmazlıkta müzakere edilmiş bir çözüme ulaşmaya ve yeni tarifelerin uygulanmasından kaçınmaya çağırıyoruz," dedi Güney Glazer Şarap ve Alkollü İçkiler genel müdürü Barkley Stuart ve Şarap ve Alkollü İçkiler Amerika Toptancıları.

Avrupa şaraplarını ithal etme ve satma konusunda uzmanlaşmış 42 yaşındaki küçük bir işletmenin başkanı Mary Taylor, Fransız şampanyası üzerindeki tehditli tarifelerin, mevcut şarap vergilerinin üstüne çıkarak şirketini yok etme riski taşıdığını söyledi.

Taylor, "Kendimizi aniden suyun altında buluyoruz. Tarifeler şu anda önerildiği gibi yüzde 100'e ulaşırsa, kesinlikle genç işimi bırakıp başka bir iş hattı bulmam ya da refaha bağımlı olmalıyım." Dedi. "Sana sorum şu: aile şirketimi nasıl bağırırsın?"

Stelly, CCIA'nın Trump'ın önerdiği görevlerin teknoloji sektörü dışındaki şirketler üzerindeki olumsuz etkilerine duyarlı olduğunu söyledi, ancak Amerikan internet şirketlerine verdiği haksız yük nedeniyle Fransa'nın vergisine güçlü bir tepki verilmesi gerektiğini savundu.

Stelly, tarifeler “yalnızca sınırlı koşullarda, hedeflenen bir şekilde ve bir ticaret ortağının davranışını değiştirmek için tasarlanmış net bir stratejinin olduğu yerlerde kullanılmalıdır” dedi. “USTR'nin bu özel soruşturmada önerdiği eylem bu standardı karşılıyor gibi görünüyor.”

Fransız vergisinin ABD teknolojisinin ithalatı üzerinde etkili bir şekilde tek taraflı bir tarife olduğunu söyledi.

Bu vergi, küresel geliri 750 milyon avro ve Fransa'da 25 milyon avro geliri olan firmalara yüzde 3 dijital hizmet vergisi uygulamaktadır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye, Azerbaycan ve Pakistan ortak askeri tatbikatlara başladı
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi
Türkiye 21.352 yeni koronavirüs vakası, 243 ölüm daha bildirdi