Fitoterapi Tedavisi Nedir?

İlaçların birçoğu bitkilerden bazı hayvanlardan elde edilir.

Fitoterapi Tedavisi Nedir?
Fitoterapi Tedavisi Nedir?
Bu içerik 0 kez okundu.

Fitoterapi, bitkilerin herhangi bir işlem geçirmeden ilaç olarak kullanılmasıdır diyebiliriz. Farmakolojinin dallarından olan fitoterapi, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Aslında ülkemizde ve dünyada şifalı bitkiler ile tedavi, yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Fitoterapi, bitkilerin doktor kontrolü altında kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda bir bilim disiplini olarak da karşımıza çıkar.

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde farmakolojinin bir dalı olarak ortaya çıkmasının nedeni, halk arasında şifacı olarak bilinen kişilerin, bitkilerin özelliklerini ve insan anatomisini bilmeden, hastalıkları iyileştirmek bir yana dursun, insanlara zarar vermesidir.

Eksik ya da yanlış bilgiden kaynaklanan bu durumun önüne geçilmesinde bu bilim dalı etkili olmuştur denilebilir.

Normalde iyileşme sürecinde ya da hastalıkların teşhisinde, kan değerleri de dahil olmak üzere, hasta üzerinde birçok kontroller yapılır. Bu kontroller sonucunda, hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenir.

İşte fitoterapi tedavisinde de bu durumlar aynen geçerlidir. Birçok bitkinin farklı insan metabolizmalarına etkileri farklıdır. Öncelikle bu durumun teşhis edilmesi gerekir.

Fitoterapi Etkileri

Olumlu yönde etkinin sağlanabilmesi için, zehirli bitkilerde dahil olmak üzere, bitkilerden elde edilecek özlerin, hastaya uygunluğu tespit edilmelidir.

Bu yüzden bu bilim dalında ilaç olarak kullanılan bitkiler, hastalıklara göre sınıflandırılır. Kişinin metabolizmasına ve ilaçlara verdiği tepkiye göre ilaçlar, kontrollü bir şekilde verilir.

Kanser türleri de dahil olmak üzere, birçok hastalığın tedavisinde bu yöntem kullanılır. Ayrıntılı bilgi için; http://www.aliakben.com/fitoterapi/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Türkiye-ABD ilişkilerinin normalleştirilmesi ABD'ye vaatlerini yerine getirmesine bağlı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı
Pamukkale'de İkinci Dönem İngilizce Kurslarına Başvurular Başladı