Fitoterapi Tedavisi Nedir?

İlaçların birçoğu bitkilerden bazı hayvanlardan elde edilir.

Fitoterapi Tedavisi Nedir?
Fitoterapi Tedavisi Nedir? ilker
Bu içerik 0 kez okundu.

Fitoterapi, bitkilerin herhangi bir işlem geçirmeden ilaç olarak kullanılmasıdır diyebiliriz. Farmakolojinin dallarından olan fitoterapi, günümüzde birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Aslında ülkemizde ve dünyada şifalı bitkiler ile tedavi, yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Fitoterapi, bitkilerin doktor kontrolü altında kullanılmasını sağlar. Aynı zamanda bir bilim disiplini olarak da karşımıza çıkar.

Fitoterapi Nasıl Uygulanır?

Günümüzde farmakolojinin bir dalı olarak ortaya çıkmasının nedeni, halk arasında şifacı olarak bilinen kişilerin, bitkilerin özelliklerini ve insan anatomisini bilmeden, hastalıkları iyileştirmek bir yana dursun, insanlara zarar vermesidir.

Eksik ya da yanlış bilgiden kaynaklanan bu durumun önüne geçilmesinde bu bilim dalı etkili olmuştur denilebilir.

Normalde iyileşme sürecinde ya da hastalıkların teşhisinde, kan değerleri de dahil olmak üzere, hasta üzerinde birçok kontroller yapılır. Bu kontroller sonucunda, hastaya uygun tedavi yöntemi belirlenir.

İşte fitoterapi tedavisinde de bu durumlar aynen geçerlidir. Birçok bitkinin farklı insan metabolizmalarına etkileri farklıdır. Öncelikle bu durumun teşhis edilmesi gerekir.

Fitoterapi Etkileri

Olumlu yönde etkinin sağlanabilmesi için, zehirli bitkilerde dahil olmak üzere, bitkilerden elde edilecek özlerin, hastaya uygunluğu tespit edilmelidir.

Bu yüzden bu bilim dalında ilaç olarak kullanılan bitkiler, hastalıklara göre sınıflandırılır. Kişinin metabolizmasına ve ilaçlara verdiği tepkiye göre ilaçlar, kontrollü bir şekilde verilir.

Kanser türleri de dahil olmak üzere, birçok hastalığın tedavisinde bu yöntem kullanılır. Ayrıntılı bilgi için; http://www.aliakben.com/fitoterapi/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ebru     2017-08-20 Fitolseni nerden alabilirim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
16 yaşındaki Yunus, Uluslararası Microsoft Yarışmasında 3.lükte Bulundu
16 yaşındaki Yunus, Uluslararası Microsoft Yarışmasında 3.lükte Bulundu
Sahil Güvenlik, Gavdos'un Güneyindeki Tehlikedeki Mülteci Yelkenli bulur
Sahil Güvenlik, Gavdos'un Güneyindeki Tehlikedeki Mülteci Yelkenli bulur
beylikdüzü escort