Filistin'i desteklemek için binlerce Yenikapı semtinde toplanıyor

Toplanan binlerce İstanbul ‘nin Yenikapı 18 Mayıs'ta fuar sonrasında Filistinlilerle dayanışma göstermek için İsrail üzerinde Filistinli sivillere karşı saldırganlığına’ Gazze sınırında.

Filistin'i desteklemek için binlerce Yenikapı semtinde toplanıyor
Filistin'i desteklemek için binlerce Yenikapı semtinde toplanıyor Admin
Bu içerik 228 kez okundu.

 

Miting “El Kuds [desteklenmesi, Baskıyla kınayan tema altında başlatılan Kudüs'ü ].”

Kalabalığa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İslam Dünyası İşbirliği Örgütü (İKÖ) zirvesine katılmak üzere İstanbul'da bulunan diğer dünya liderlerinin bulunduğu platformu izlemek için bir dizi dev ekran televizyon da hazırlandı.

Kalabalıklara Türk ve Filistin bayrakları dağıtıldı.

Katılımcılar arasında Başbakan Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli ve Büyük Birlik Partisi (BBP) lideri Mustafa Destici de yer aldı.

Yıldırım, ABD Başkanı Donald Trump'ın “ İsrail'in baskısıyla ortaklık kurduğunu” söyleyerek mitinge katıldı.

Yıldırım, “ Türk Kızılayı Gazze'de yaralıların tahliyesi için çalışmalar yürütüyor, ancak İsrail hükümeti buna izin vermiyor” dedi. Türkiye, “ezilen Filistinlilere yardım etmek ve davalarını savunmak” için “herhangi bir fedakârlıktan sakınmayacak” dedi.

Bahçeli de miting sırasında bir konuşma yaptı. “ Gazze'de bir savaş suçu işlendi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Uluslararası Ceza Mahkemesinde yargılanmalı ”dedi.

Aynı görüşme bir gün önce Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapıldı. “ İsrail'e karşı ne tür yasal adımlar atılabileceğini analiz ediyoruz ” dedi. 

14 Mayıs'ta İsrail ordusunun sınırın öbür tarafında konuşlandırdığı en az 62 Filistinli gösterici öldürüldü ve yüzlerce kişi yaralandı.

14 Mayıs gösteri ile çakıştı İsrail ‘in 70. yıldönümü ve ABD Büyükelçiliği tehcir İsrail için Kudüs.

Gazze yürüyüşlerinin 30 Mart'ta başlamasından bu yana, sınır ötesi İsrail ordusunun ateşi yüzünden 100'den fazla Filistinli gösterici öldürüldü.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunanistan turizm markasını güçlendiriyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor
Yunan Filateli Derneği, Atina NOTOS 2021'i ağırlamaya hazırlanırken bir ilgi dalgası görüyor