Filistin'deki İKÖ zirvesi Kudüs hakkında ABD’nin kararını reddetti

Filistin'deki İKÖ zirvesi Kudüs hakkında ABD’nin kararını reddetti

İslam İşbirliği Teşkilatı ( İKÖ ) ' nin olağanüstü zirvesi, Filistinli protestocuların İsrail'in öldürülmesiyle ilgili güçlü kınamalardan sonra 18 Mayıs' ta yakın bir tarihte sona erdi.

Filistin'deki İKÖ zirvesi Kudüs hakkında ABD’nin kararını reddetti
Filistin'deki İKÖ zirvesi Kudüs hakkında ABD’nin kararını reddetti   Admin
Bu içerik 565 kez okundu.

 

Bir basın toplantısı düzenlenmiş ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen bir oturum sonrasında nihai bir bildiri yayınlanmıştır.       

İKT Genel Sekreteri Yusuf El-Othaimeen ve Filistinli Başbakan Rami el-Hamdallah ile ortak bir basın toplantısında konuşan Erdoğan, Filistin halkıyla dayanışma göstermek ve İsrail'e gerekli mesajları iletmek açısından çok anlamlı bir zirve yaptıklarını söyledi.

Washington'u eleştiren Erdoğan, "barış sürecini sabote etmek için yapılan bu kışkırtıcı kararın tamamen ABD'ye ait olduğu" ndan sorumlu olduğunu söyledi.       

Erdoğan, "ABD'nin tüm uyarılara rağmen elçisini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımaya yönelik yasadışı kararını kabul etmeyeceğiz." Dedi. "Filistin halkıyla dayanışmalarımızı asla sona ermeyeceğiz."       

Erdoğan ayrıca, başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası toplumu Filistin ile ilgili yasal yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırdı.       

Filistinlilere yardım etmek için uluslararası bir barış gücü göndermenin “zorunlu” olduğunu vurgulayarak, “ABD'nin Kudüs hakkındaki kararını bir kez daha reddettik” dedi.       

Ayrıca Filistinliler için tüm İKT ülkelerinde Ramazan ayında bir yardım kampanyası düzenleneceğini de belirtti.       

İKÖ Genel Sekreteri Yousef el Othaimeen, kapanış konuşmasında "Filistin halkına uluslararası koruma sağlama ihtiyacını yineledik" dedi.       

Pratik önlemler ile ilgili olarak İKÖ bu konuda alacağını söyledi: "Biz atamak için karar İKT Filistin topraklarında İsrail suçlarını araştırmak için uzmanlardan oluşan uluslararası bir komisyon oluşturmak üzere 'ın sekreterya general."       

Diyerek şöyle devam etti: "ABD'nin Kudüs’teki büyükelçiliğini yeniden yerleştirme hareketinin, yeryüzündeki gerçekleri değiştirmekle hiçbir ilgisi olmadığını da doğruladık."       

Filistinli Başbakan Rami Hamdallah, bunun için Filistin işgalindeki topraklarda İsrail suçlarına uluslararası ve şeffaf bir soruşturma çağrısını yineledi.       

Bakan, "Filistin halkına uluslararası koruma gerekliliğini de teyit ediyoruz" diyerek, "ABD'nin Kudüs'teki büyükelçiliğini açması, bölgedeki barış umutlarını baltalayan ve uluslararası barış ve güvenliği tehdit eden kışkırtıcı bir eylem." Dedi.       

Hamdallah, "Böyle bir hamle İsrail'i Filistin halkına karşı yasadışı eylemlerine devam etmesini empoze ediyor." Dedi.       

Seansa ayrıca Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun yanı sıra Afganistan, Gine, İran, Katar, Kuveyt, Moritanya, Sudan, Ürdün ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) devlet başkanları da katıldı.       

İstanbul zirvesi bu hafta başlarında Erdoğan tarafından 14 Mayıs'ta Gazze Şeridi'nin doğu kesiminde kitlesel mitinglerde en az 62 Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail şiddetini kınamak için toplandı.       

Türkiye aynı zamanda İKÖ başkanlığını da yürütmektedir.       

Filistin, Kırgızistan ve Pakistan'ın başbakanları toplantıda yerlerini alırken, Özbekistan, Cezayir ve Sudan meclis ve senato düzeyinde temsil edildi.       

Ayrıca dışişleri bakanlığı düzeyinde Suudi Arabistan, Mısır, Azerbaycan, Bahreyn, Lübnan, Irak, Tunus, Umman, Libya, Bangladeş, Burkina Faso, Çad, Kazakistan, Komor, Maldivler ve Tacikistan temsil edilmiştir.       

Toplantıya 340'den fazla ulusal ve uluslararası akredite basın mensubu katılmıştır.    

Yenikapı fuar alanlarındaki toplu miting  

Uluslararası zirveden bir önceki saat olan İstanbul, kentin Avrupa mahallesindeki Yenikapı fuar alanlarındaki "Kudüs'ü Destekleyen Baskıyı Kınama" temalı kitlesel bir mitinge de ev sahipliği yaptı.        

Filistinlilere destek vermek için binlerce kişi kitlesel mitinge katıldı.       

Erdoğan'ın yanı sıra Türkiye Meclis Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Başkanı Devlet Bahçeli, Büyük Birlik Partisi (BBP) Başkanı Mustafa Destici, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah, Katar Emir Şeyh Tamim bin Mitingde Hamad Al Thani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ürdün Kralı Abdullah II de vardı.     

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Kocam ve ben haftada 90 dakikamız var
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi
Bloomberg rakipleri milyardere saldırmak için sıraya girdi