FETÖ soruşturmasında Kavala Barkey'nin iddianamesi mahkeme tarafından onaylandı

8 Ekim'de Türkiye'deki bir ceza mahkemesi , FETÖ'nün düzenlediği 2016 yenilgi darbesiyle ilgili soruşturma kapsamında, işadamı Osman Kavala ve eski CIA danışmanı Henri Barkey'in iddianamelerini onayladı .

FETÖ soruşturmasında Kavala Barkey'nin iddianamesi mahkeme tarafından onaylandı
FETÖ soruşturmasında Kavala Barkey'nin iddianamesi mahkeme tarafından onaylandı Admin
Bu içerik 4706 kez okundu.

 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, tutuklama emri bulunan Kavala ve Barkey hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıla kadar hapis cezası talep eden iddianameyi kabul etti.

Kavala ilk olarak 2013 Gezi protestoları ile ilgili cezai suçlamalar nedeniyle tutuklandı, İstanbul'da az sayıda gösteri daha sonra hükümete karşı ülke çapında bir protesto dalgasına dönüşerek sekiz protestocu ve bir polis memurunu öldürdü.

Daha sonra, savcıların kendisini casusluk yapmakla suçladıkları 2016 yılında yenilgiye uğratılan darbeyle ilgili soruşturmanın bir parçası olarak bir İstanbul mahkemesi tarafından gözaltına alındı.

İddianameye göre, Kavala ve Barkey "anayasayı ihlal etmek" ve "siyasi veya askeri casusluk faaliyetleri" yürütmekle suçlanıyor.

İddianamede, "Şüphelilerin FETÖ / PDY silahlı terör grubu üyelerinin darbe girişiminin koordinasyonunda ve sürdürülmesinde yabancı devletler lehine aktif rol aldıkları aşikardır." gerektiğinde kurdukları koordinasyon ve temaslarla [darbenin] ilerlemesine müdahale etti. "

İddianamede ayrıca, Barkey'in Temmuz 2016'da Büyükada'daki Splendid Hotel'de "darbe girişimini takip etmek, gerektiğinde yönlendirmek ve darbenin uluslararası destekçileri ile koordinasyon sağlamak" amacıyla "sahte toplantı" düzenlediği iddia edildi.

İddianamede, "Henri J. Barkey'in Büyükada'daki görüşmeyi planlamasının sebebinin darbe girişimi sırasında İstanbul'da meydana gelebilecek olaylardan etkilenmemesi olduğu aşikardır."

15 Temmuz darbe girişimi öncesinde Kavala ve Barkey'in faaliyetlerinin "olağan yaşam akışına aykırı" olduğuna dikkat çeken iddianamede, "darbe girişimi hazırlıklarıyla kesiştiği ve her ikisinin de Temmuz ayından haberdar olduğu belirtildi. Önceden 15 darbe girişimi. "

İddianamede, "Darbe girişiminin altyapısını oluşturmak için bir dizi iç ve dış bağlantı kurdukları anlaşıldı."

İddianamede, bu soruşturma kapsamında Kavala ve Barkey dışında soruşturma altında olan başka zanlıların da bulunduğu ve bu zanlılar için inceleme ve soruşturma sürecinin devam ettiği belirtildi.

FETÖ terör örgütü ve ABD merkezli lideri Fetullah Gülen, 251 kişinin şehit olduğu ve yaklaşık 2.200 kişinin yaralandığı 15 Temmuz 2016'da yenilgiye uğratılan darbeyi düzenledi.

Türkiye, FETÖ'yü, başta ordu, polis ve yargı olmak üzere Türk kurumlarına sızarak devleti devirmek için uzun süredir devam eden bir kampanya yapmakla suçluyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi