FED’den muhasebe faiz oranı ile önemli açıklama

ABD Federal Rezerv Sistemi'nin (FED) Başkanı Janet Yellen , para politikası faizini 2019 yılının sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı öngördüklerini bildirdi.

FED’den muhasebe faiz oranı ile önemli açıklama
FED’den muhasebe faiz oranı ile önemli açıklama Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Guncel-haber.com haber verir ki, Yellen San Francisco kentinde katıldığı bir toplantıda yaptığı açıklamada ABD ekonomisinin FED'in istihdam ve fiyat istikrarı (enflasyon) hedeflerine yakın olduğunu söyledi ve para politikasının kademeli olarak arttırılacağı ve bir sonraki faiz artışlarının ekonominin önümüzdeki aylarda nasıl gelişeceği bağlı olduğunu dedi.

İşsizlik oranının% 5 den aşağı düştüğünü ve enflasyonun 2% 'e yaklaştığını belirten Yellen, geçen ay yapılan 25 bendlik faiz artışının ekonomide kayıt edilmiş ilerleyişi yansıttığını belirtiyor.

"Şimdi birçokları gelecek faiz artışlarının kesin zamanını ve faizlerin ne kadar yükseleceğini bilmek istiyor, ancak basit gerçek şu ki, size cevap veremeyeceğim. Çünkü cevap ekonominin gelecek aylarda nasıl gelişeceği bağlıdır. Ekonomimiz çok büyük ve karmaşıktır; gideceği yolun şaşırtıcı dönüşleri ve virajları olabilir.

Ancak size ne beklediğimizi söyleyebilirim. Geçen ay ben ve birçok meslektaşım federal fon oranını 2019 yılı sonuna kadar yılda birkaç kez artırmayı tasarlanmış tuttuk. Böylece faiz oranı uzun sürede (2020 yılına kadar) yaklaşık% 3'e yaklaşacak ".

Para politikasının sürekli değişen ekonomiye ayak uydurmak zorunda olduğunu vurgulayan Yellen, nötr faiz oranını tespit etmek ve bunun uygulamasının bir evdeki termostatı ayarlamaya benzemediğini, ortam sıcaklığını 20 dereceye ayarlayıp gitmeyin mümkün olmadığını anlattı.

Yellen, para politikasının avcilar escort etkilerinin zaman içinde ortaya çıktığına işaret ederek, bu nedenle kararlarını en iyi tahminlerine göre vermek zorunda olduklarına dikkat çekti.

Konuşmasının ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan FED Başkanı, doların son zamanlarda değer kazanmasını değerlendirdi.

FED-in sertleştirdiği para politikası nedeniyle iki yıldır yükseliş meyillinde olan doların, son dönemde yeni yönetimin beklenen mali politikalarına bağlı olarak daha çok değer kazandığını kaydeden Yellen, bu durumun ABD'nin dış ticaret aşamasında olumsuz etkilemeye devam edeceğini söyledi.

FED Başkanı J.Yellen, Obama yönetiminden para politikası açısından hiçbir zaman baskı hissetmediğini ifade etti.

ABD'nin Maliye Bakanı Ceykob Lew  ile her hafta görüştüğünü bildiren Yellen, bu görüşlerin sadece bilgi paylaşımı için gerçekleştirildiğini dile getirerek, "Hiçbir zaman Obama yönetiminden birinin bana para siyasetiyle ilgili baskı yaptığı bir durumla karşılaşmadım", - dedi.

Yellen ABD ekonomisinin başarısının FED-in ve hükümetin ortak çıkarları için olduğunu sözlerine ekledi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye Afrin'de acil hastane açıyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor
Türkiye 2023 yılına kadar mevcut büyümeyi ikiye katlamayı hedefliyor