Ermenistan parlamentosu gelecek hafta yeni Başbakanlığa oy verdi

Ermenistan parlamentosu gelecek hafta yeni Başbakanlığa oy verdi

Ermenistan parlamentosu, ülkenin başbakanın aniden istifasıyla birlikte siyasi bir krize sürüklendikten sonra yeni bir başbakana oy vermek için önümüzdeki hafta olağanüstü bir toplantıya çağrıda bulundu.

Ermenistan parlamentosu gelecek hafta yeni Başbakanlığa oy verdi
Ermenistan parlamentosu gelecek hafta yeni Başbakanlığa oy verdi Admin
Bu içerik 430 kez okundu.

 

Ülkeyi 10 yıl boyunca yöneten Serj Sarkisyan, 23 Nisan'da hükümet karşıtı protesto gösterileriyle başbakan olarak görevine son verdiğinde çok şaşırdı.

Parlamento, 1 Mayıs'ta Sovyet sonrası ulusun en büyük siyasi krizinden çıkış yolunu açacak yeni bir liderin seçilmesi için bir oylama yapılacağını söyledi.

Muhalefete liderlik eden ve başbakan adayı olmak isteyen Nikol Puşinian, adaylığı için destek sağlamak amacıyla meclis grupları ile 26 Nisan'da daha önce görüşmelerde bulundu.

Ancak Sarkisyan'ın partisi hala mecliste çoğunlukta bulunuyor.

Sargsyan, bu yılın başlarında başbakanın rolüne geçmeden önce iki cumhurbaşkanlığı terimini bir toprak kaymasıyla kazandı. Bununla birlikte, bu yoksul ulusun nüfusu, Sargsyan'ın algılanan çarpıcılığı ve yaygın hükümet yolsuzluğu yüzünden hayal kırıklığına uğramıştır.

İki hafta önce başlayan muhalefet yürüyüşleri, Sarkisyan'ın süresiz olarak iktidarda kalma girişimi olarak görülenleri protesto etti.

On binlerce muhalefet destekçisi Çarşamba günü Erivan'ın başbakanlık yapması çağrısında bulunan Ermenistan'ın başkenti Erivan'da bir araya geldi. Perşembe sabahı protestocular, başkentin içinde ve dışında, "Zafer" sloganları atan ana yollardaki trafiği engellediler. Günün ilerleyen saatlerinde büyük bir miting planlandı.

Erivan caddesinde Ermeni üçgeni sallayan 30 yaşındaki Samvel Nazaryan, “Her gün daha fazla insan var” dedi. “Protesto dalgası bu hükümeti er ya da geç yıkayacak” dedi.

Puşini, buna bir protesto gösterisine, protestocuların karar verirse hükümeti felce uğratabileceklerine dair bir uyarı olarak nitelendirdi.

“Yetkililer bizi duyana kadar protestolar Ermenistan'da büyüyecek” dedi.

Kremlin, Rusya'nın askeri üssü olduğu küçük ama stratejik müttefiklerini endişeyle izliyor. Bununla birlikte, Moskova, tepkilerinin, Ermeni yetkililerin tasfiye edilmesine yönelik bir iç meselesi olduğu konusunda ısrar ederek, tepkisini gösterdi.

Kremlin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in telefondaki krizi, Sarkisyan'ın müttefiki Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkissyan ile görüştüğünü ve Ermenistan dışişleri bakanı Rusya'nın dış politika şefi ile görüşmek üzere Moskova'ya uçtuğunu söyledi.

25 Nisan'da, Rusya'nın Erivan büyükelçisi Peştine ile bir araya geldi.

 

Ermenistan Erivan seçimler Sargsyan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Kadın Meclisi’nden 500 kadına sinema keyfi
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor
Büyükşehir ile kayak sporuna ilgi artıyor