Erdoğan, Taksim Meydanı'nda caminin açılışını yaptı

Başkan Erdoğan'ın yeni açılışını cami içinde İstanbul ‘ın Taksim bu onyıllardır hedefi olmuştur söyleyerek, 28 Mayıs Meydanı.

Erdoğan, Taksim Meydanı'nda caminin açılışını yaptı
Erdoğan, Taksim Meydanı'nda caminin açılışını yaptı Admin
Bu içerik 17680 kez okundu.

 

Cuma namazının ardından tören için toplanan kalabalığa hitaben, “Taksim Camii, 1.5 asır süren bir mücadelenin ardından İstanbul'umuza getirildi” dedi.

“Taksim Camii'ni bir süre önce ibadete açtığımız Ayasofya Camii'ne İstanbul'un fethinin 568'inci yıldönümüne armağan olarak görüyorum” dedi.

Meydana cami yapma fikrinin, '93 Harbi olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı yıllarına dayandığını söyleyen Özcan, Türk Kurtuluş Savaşı yıllarında da yeniden gündeme geldiğini kaydetti.

Önceki hükümetlerin girişimlerine rağmen burada cami yapılmasına izin verilmediğinden vatandaşların ilçede onlarca yıldır namaz kılmakta zorlandığını belirtti.

Erdoğan, "Taksim Camii önünde yankılanan sesin emperyalistleri, terör destekçilerini ve ülkemiz hakkında hesabı olan insan düşmanlarını rahatsız ettiğinden şüphe etmemelisiniz" dedi.

İki yüksek minaresi ile cami kompleksi, 4.000 kadar ibadete ev sahipliği yapabilecek ve bir sergi salonu, kütüphane, otopark ve aşevi barındıracak.

Cami inşaatına Şubat 2017'de Erdoğan'ın desteklediği bir proje ile başlandı, ancak onlarca yıldır mahkeme savaşları ve kamuoyu tartışmalarıyla kuşatıldı.

Yetkililer, 28 Mayıs'ta Twitter'da Erdoğan'ın İstanbul belediye başkanı olduğu 1994 yılında bir binanın tepesinden camiyi yapacağını söylediği yeri, yani şimdiki yeri işaret ettiğini gösteren bir video paylaştı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye 25.861 yeni koronavirüs vakası, 228 ölüm daha bildirdi.
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi
Türkiye'nin en büyük teknoloji etkinliği göz kamaştıran şovlarla sona erdi