Erdoğan; Savaş iddiasıyla hala silahlar Suriye'ye akıyor

Erdoğan; Savaş iddiasıyla hala silahlar Suriye'ye akıyor

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 27 Ocak'ta Irak'ta İslam Devleti bulunmayan ve ülkede Levant'ın (ISIL) militanları bırakıp savaşacak durumda olan cihad savaşı iddiasıyla silahların hala Suriye'ye aktığını söyledi. - Suriye Kürdistan Halk Koruma Birimleri (YPG) için ABD tarafından sağlanan destekten bahsetti.

Erdoğan; Savaş iddiasıyla hala silahlar Suriye'ye akıyor
Erdoğan; Savaş iddiasıyla hala silahlar Suriye'ye akıyor Admin
Bu içerik 665 kez okundu.

 

ABD-YPG milisleri tarafından yönetilen Suriye'de 30 bin kişilik bir sınır güvenlik kuvveti kurmayı planladığı için ABD-Türkiye ilişkisi giderek zorlanıyor. Ankara, Demokratik Birlik Partisi (PYD) 'nin askeri kanadı YPG' yi, 1984 yılından beri güneydoğu Türkiye 'de bir ayaklanma ile savaşan yasadışı Kürdistan İşçi Partisi' nin (PKK) bir dalı olarak görüyor. PKK terörist bir grup olarak kabul ediliyor. Avrupa Birliği, Türkiye ve ABD

"Bütün dünya Suriye'deki terör örgütünün patronunun Kandil olduğunu (PKK'nın karargahına atıfta bulunan) görmesine karşın, bunu kabul etmeyen sadece müttefiklerimiz. Gerçeği inkarlarla gizleyemeyeceğini unutmayın "diyen Erdoğan, İstanbul'daki Kasımpaşa-Hasköy Tüneli açılış töreni sırasında ABD'nin YPG'yi PKK'ye üye olmaktan çekinerek referandumda bulundu.

"Türkiye kendi güvenliğini ve kardeşlerinin barışını gerçekleştirmek için görev yaparken elbette bunu müttefikleriyle birlikte gerçekleştirmek istiyor. Ülkemizin herhangi bir ülkeye veya herhangi bir uluslararası kuruma karşı herhangi bir kinikliği yoktur. Sadece kendi geleceğimizi ve özgürlüğümüzü güvence altına alıyoruz "dedi.

"Yüzlerce, binlerce taciz ateşi, vatandaşlarımızın hayatlarını kaybederken, yaralandıklarında, camilerde, evlerinde, işyerlerinde, sokaklarda huzursuz hissettiklerinde, ülkemizin sınırlarının öbür ucundaki roketler, silahlar ve bombalarla ülkemize çarptı. Bu saldırılara ne yapmamızı bekliyorlar? "dedi.

Türkiye, 20 Ocakta Suriye'nin kuzeybatı Afrin bölgesinden YPG milislerini çıkarmak için "Operasyon Zeytin Şubesi" ni başlattı.

Genelkurmay'a göre, operasyon Türk sınırları ve bölgesi boyunca güvenlik ve istikrarın sağlanmasını amaçlıyor.

Türkiye YPG Suriye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi