Erdoğan, Minsk Grubu'na Dağlık Karabağ'ı işgal etti

Erdoğan, Minsk Grubu'na Dağlık Karabağ'ı işgal etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Dağlık Karabağ sorununa barışçıl çözüm bulmak amacıyla kurulan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Minsk Grubu'nu bölgedeki sorunları ihmal etmekle eleştirdi.

Erdoğan, Minsk Grubu'na Dağlık Karabağ'ı işgal etti
Erdoğan, Minsk Grubu'na Dağlık Karabağ'ı işgal etti Admin
Bu içerik 5248 kez okundu.

 

“Özellikle sözde Minsk üçlüsü Amerika, Rusya , Fransa ve yaklaşık 30 yıldır bu sorunu ihmal ettikleri için bu günlere yansıyan bu olumsuz durum karşısında ateşkes arayışları her şeyden önce kabul edilemez. Erdoğan, 27. dönem dördüncü yasama oturumunu 1 Ekim'de başlatan TBMM'ye hitaben konuştu.

“Karadeniz'de Kırım'ın işgaliyle başlayan kriz her an yeniden yükselebilir. Dağlık Karabağ'ı işgal eden Ermenistan'ın Azerbaycan'a saldırmasıyla başlayan çatışmalar bunun en somut örnekleridir ”dedi.

Ayrıca Azerbaycan ve etnik Ermeni güçlerinin beş gün boyunca çatıştığı bölgede kalıcı barış sağlanması için Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'dan çekilmesi gerektiğini tekrarladı.

ABD, Rusya ve Fransa'nın tartışmalı bir Kafkas bölgesinde yaklaşık 30 yıldır oradaki sorunları ihmal ettikleri için ateşkes arayışına girmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Erdoğan, ABD'li mevkidaşı Donald Trump, Rusya Başbakanı Vladimir Putin ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü, ancak bu görüşmelerin sonuç vermediğini söyledi.

“Azerbaycanlı kardeşlerimiz artık topraklarına dönecekleri günü bekliyorlar. Kimse bu [fikre] yaklaşmıyor. Önce bunun hakkında konuşalım ”dedi. Erdoğan,

Türkiye'nin Azerbaycan'ı “iki devlet, bir millet” ilkesi doğrultusunda her şekilde destekleyeceğini söyledi.

Tören, COVID-19 tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi ve Meclis Başkanı Mustafa Şentop bu yıl açılış resepsiyonuna ev sahipliği yapmadı. Bu yıl Türkiye'deki yabancı diplomatik misyon mensupları aynı tedbirler nedeniyle davet edilmedi, ancak Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim istisna olarak genel kurulda hazır bulundu.

HDP'li milletvekilleri son gözaltıları protesto ediyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, parlamento binası dışında, parti üyelerinin geniş çaplı gözaltına alınması üzerine açılış törenine katılmak yerine oturma eylemi düzenledi.

“Bugün meclisin açılış törenine katılmama kararı aldık. Bu, parlamentoya karşı bir tutum değildir, parlamentoyu demokratik siyasetin en önemli platformlarından biri olarak görmemize karşı değildir. Parlamento, demokratik siyasette önemlidir. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Adaletsizliği TBMM Genel Kurulu'ndan değil, Meclis bahçesinden halkımıza duyurmayı daha doğru ve uygun bir yöntem olarak gördük ”dedi.

'Türkiye yükselen yıldız olarak parlıyor'

Erdoğan, COVID-19 ile mücadelede, OECD'ye göre Türkiye'nin etkili tedbirler ve güçlü sağlık sistemi sayesinde hem bölgesinde hem de dünyada yükselen bir yıldız gibi uzaklaştığını ve koronavirüs nedeniyle en az etkilenen üçüncü ekonomi haline geldiğini söyledi.

Geçtiğimiz 18 yılda güçlü bir sağlık sistemi geliştirmemiş olsaydık, Türkiye koronavirüs salgını yüzünden tamamen mağlup olur.

"COVID-19 ile mücadelede halkımıza hizmet etmenin yanı sıra, 153 ülke ve sekiz uluslararası örgütün [tıbbi ekipman] taleplerine de yanıt verdik" dedi.

“Türkiye, salgın tamamen önlenene ve etkili bir tedavi uygulanana kadar COVID-19 ile mücadeledeki kararlılığını sürdürecektir. Bu mücadeleyi el ele birlikte yürüteceğiz ”dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere