Erdoğan hapisteki HDP başkan adayı Demirtaş'ı suçladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Halkın Demokratik Partisi'nin (HDP) başkan adayı adayı Selahattin Demirtaş'ı aday göstermesinin “düzeltilmesi” gerektiğini söyledi.

Erdoğan hapisteki HDP başkan adayı Demirtaş'ı suçladı
Erdoğan hapisteki HDP başkan adayı Demirtaş'ı suçladı Admin
Bu içerik 134 kez okundu.

 

“Muhalefet Demirtaş diyor] çünkü başkanlık adayı. Bu ne anlama geliyor? Cumhurbaşkanlığı adayı olmak için bir takım kriterler olmalı ... Düzeltilmesi gerekiyor, Allah diliyor ”dedi. Erdoğan, 13 Haziran'da Trabzon'un kuzeyindeki bir kampanya mitinginde söyledi.

HDP adayının “adaylığını reddetmesini gerektiren ciddi suçlar” için yargılanıyor olduğunu ileri sürdü.

Demirtaş, Kasım 2016'dan bu yana “terör örgütü kurmak” için yargılanmakta olduğu bir davada hapishanede bulunuyor. Dava halen devam etmekte ve henüz aleyhinde bir mahkumiyet olmadığından Yüksek Seçim Kurulu (YSK) onaylandı. adaylığı ve muhalefet partileri kampanya dönemi için serbest bırakılmasını desteklediler.

Erdoğan, YSK'nın kararını “mahkum edilmediğini, sadece hapsedildiğini iddia etti” diyerek eleştirdi. Ama hapis cezasının nedeni çok önemli. ”

Cumhurbaşkanı, Ekim 2014'te eski HDP ortak liderinin ölümcül sokak protestolarını kışkırtmakla suçluyor ve “Kürt halkının 7 Haziran seçimlerinden sonra [2015'te] caddelere çarpmasını ve 53 halkımızın öldüğünü” söyledi.

Demirtaş 11 Haziran'da yaptığı açıklamada, Erdoğan'ın 7 Ekim 2015 seçimlerinde 7 Haziran 2015 seçimlerinden çok önce yapılan protesto gösterilerinden biri olduğunu ve kendisiyle ya da HDP yetkilileriyle ilgili olarak herhangi bir HDP yetkilisi hakkında herhangi bir ceza davası açılmadığını söyleyerek Erdoğan'ın suçlamalarına tepki gösterdi. olaylar.

“Kobane olayları için bana ya da HDP yetkililerine karşı tek bir dava açılmadı. Tüm [HDP milletvekilleri], Kobani protestolarının arkasında yer alan yetkililere resmi bir meclis soruşturması talebinde bulundu, ancak bu talep AKP milletvekilleri tarafından reddedildi ”diye ekledi.

Demirtaş, "Protestolarda ölenlerin sayısı 43 değil, 43'tür." Diyen Demirtaş, dini Kürt partisi Hüda-Par'nın altı üyesinden başka hiçbir ölümle ilgili soruşturma başlatılmadığına dikkat çekti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
HAKAN     2018-10-09 modazzo pişpmanlıktır
Sizi Dil     2018-09-06 Merhaba, ben üstteki gelinlik modelini beğendim acaba boydan da fotoğraf görme imkanım var mıdır?
Hasan     2018-07-02 İstediğim etiketi istediğim adette alabiliyorum. Teşeşkkür ederim
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
Yayla turizminin merkezi Denizli Teleferik ve Bağbaşı Yaylası
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin
İSTSU Özel Ödülü Büyükşehir DESKİ’nin