Erdoğan, Ankara'da Canterbury Başpiskoposluğunu aldı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Şubat tarihinde İngiltere'nin Kilisesi'nin manevi lideri Canterbury Başpiskoposu Justin Welby'yi başkent Ankara'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Erdoğan, Ankara'da Canterbury Başpiskoposluğunu aldı
Erdoğan, Ankara'da Canterbury Başpiskoposluğunu aldı Admin
Bu içerik 447 kez okundu.

 

Basına kapalı olan toplantı, Erdoğan ile Welby arasında bir ilk oldu.

Erdoğan, Welby'ye "Yeni Türk Vizyonu: Dünya Beş Büyük'tir" başlıklı kitabından ve Osmanlı İmparatorluğu III. Murad'ın Birleşik Krallığın Kraliçesi Elizabeth'e yazdığı bir mektubun bir nüshasını hediye etti.

Mektup, Osmanlı İmparatorluğunun İngiliz tacirlerini koruyacağını ve iki imparatorluk arasındaki dostluk sürene kadar bu korumanın geçerli olacağı mesajını içeriyordu.

Çerçeveli mektup, "düşmana karşı birlikte hareket ettiğimiz ve Osmanlı İmparatorluğu ile Birleşik Krallık arasında imzalanan anlaşmaya uyduğumuz sürece, İngiliz tacirleri haksız yere muamele görmeyecektir. Onlar da tıpkı Osmanlı padişahlarıyla dost olanlar gibi saygı görülecek. İngiltere'de rehin tutulan Müslüman insanların kurtarılmasına bizleri bekliyoruz. Osmanlı İmparatorluğu, İngiltere'ye yardım etmek için bir ilke imza atacak. "

III. Murad, 22 Aralık 1574'ten 16 Ocak 1595'e kadar hüküm sürdü.

Kral III. Murad ve Kral I. Elizabeth arasında çok sayıda elçi ve mektup yer aldı. Kraliçe, 1585'te İspanya ile olan savaşın başlamasından sonra III. Murad ile ortak askeri operasyonlarda görüştü.

Canterbury Başpiskoposu Justin Welby Justin Welby Erdoğan Recep Tayyip Erdoğan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Wayne Williams Kimdir?
Wayne Williams Kimdir?
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki