Erdoğan; ABD birlikleri YPG'den uzak durmalı

Ankara, Brüksel ve Ankara'daki üst düzey Türk ve Amerikalı yetkililer arasındaki kilit toplantıların öncesinde, 13 Şubat'ta ABD'ye karşı daha da sertleştirdi.

Erdoğan; ABD birlikleri YPG'den uzak durmalı
Erdoğan; ABD birlikleri YPG'den uzak durmalı Admin
Bu içerik 364 kez okundu.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 13 Şubat'ta parlamentoda yaptığı konuşmada, ABD'nin Suriye Kürt Halk Koruma Birimleri (YPG) ve Manbij'deki herhangi bir Türk saldırıya müdahale sözü veren üst düzey ABD'li bir yetkili ile işbirliğine devam etmesi üzerine durdu.

"Erdoğan, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) milletvekillerine parlamentodaki milletvekilleriyle" Bize çarparsan agresif cevap vereceğiz "diyenlerin" bir Osmanlı tokatlaması yaşamamış "diyebileceği açıktır.

Yazarın sözleri, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından 15-16 Şubat tarihlerinde gerçekleşecek önemli bir ziyaret öncesinde geldi ve bu süre içinde iki taraf da bağları kurtarmaya çalıştı.

"Gördüğümüz her teröristi yan tarafında duranlardan başlayarak yok edeceğiz. O zaman teröristlerin yanında durmamanın kendileri için daha iyi olduğunu anlayacaklar "dedi.

"Türkiye'yi, bir hesap vermeden mutlaka gelip gidebilecekleri bir yer olduğu konusunda yanlış yaptık. Yakında böyle bir yer olmadığını görecekler "dedi.

Washington'un YPG milislerine fon sağlamak için aldığı kararın "Türkiye'nin kararlarını etkileyeceğini" söyleyen Erdoğan, ilk yardım miktarının 550 milyon dolar olduğu ancak "Ankara tarafından edinilen bilgiye göre" bu mali desteğin 3 milyar dolara çıkabileceğini belirtti. ”

Açıklamaları, ABD Savunma Bakanlığı 2019 bütçesinin yayınlanmasını takiben yaptığı açıklamada, Irak İslam Devleti ve Suriye'deki Levil (ISIL) ile mücadele etmek için yerel güçler yetiştirmek ve donatmak için ayrılmış daha fazla para da içeriyordu. Pentagon, bütçenin bir kopyasına göre Suriye'nin "tren ve teçhizat faaliyetleri" için 300 milyon dolar ve sınır güvenlik gereksinimleri için 250 milyon dolar talep etti. Bunun ne kadarının YPG tarafından yönetilen güçler için ayrıldığını belirtmese de Türk medyası, Pentagon'un 2019'da YPG'ye 550 milyon dolar tahsis ettiğini belirtti.

Washington, askerlerini Manbij'den çekme planının olmadığını ve iki US komutanı geçen hafta bu mesajı güçlendirmek için kasabayı ziyaret ettiğini açıkladı. Erdoğan'ın sözleri, Manbij ziyareti sırasında ABD Korgeneral Paul Funk tarafından yapılan yorumların açık bir referansını verdi: "Bize çarptı, agresif cevap vereceğiz. Kendimizi savunacağız "dedi.

İki ABD generalinin gezisi, Erdoğan'ın Manbij'e saldırmakla tehdit etmesinden bu yana, Birleşik Devletler'in bu kadar üst düzey askeri subaylarının Suriye'nin kuzeyindeki cephede gerçekleştirdiği ilk ziyaretti.

Erdoğan, Türkiye'nin ve Irak'ın ittifakın yükümlülüklerini Türkiye kadar sıkı tutması gerektiğini söyleyerek, hem Türkiye hem de ABD'nin NATO üyesi olduğunu belirtti.

YPG'ye atıfta bulunarak, "Bir terör örgütü tarafından saldırıya uğrarsa ABD müttefikine yapılan herhangi bir saldırıyı yanıtlamalı" dedi.

Erdoğan ayrıca ABD'nin İSİL a karşı mücadelesini sordu ve "kaç tane Deash üyesini öldürdün" diye sordu.

"Bu bölgede kiminle elinde kimin olduğunu biliyoruz. Şu andan itibaren kimse Deash'i [bahane olarak] kullanma hakkına sahip değil. Deash ile birlikte davranıyorlar. Ancak Suriye'deki Deash tiyatronun sonu artık "dedi.

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara'nın sözler yerine "eylem" istemesini söyleyerek Türkiye'nin ABD'ye "güvenini kaybettiğini" vurguladı. 13 Şubat'ta televizyondan yayınlanan bir röportajda konuşan Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon'da "farklı tutumlar" ndan şikayet etti.

"Kelimeler bizi kandırmak için yeterli değil," dedi ve Washington'un "gerçek bir müttefik" olarak görmesi durumunda Washington'un Türkiye'nin "üç talebini" karşılaması gerektiğini de sözlerine ekledi. Bu talepleri şu şekilde sıraladı: YPG'ye silah vermeyi bırak ve zaten teslim edilmiş silahları geri toplamak; Fırat'ın batısında Suriye Kürd militanın geri çekilmesi; ve Pennsylvania merkezli İslami vaiz Fethullah Gülen'e karşı somut yasal adımlar attı.

Türkiye, Ankara'nın bir terörist grup olarak görülen ve yasadışı Kürdistan İşçi Partisi'nin (PKK) bir uzantısı olarak gördüğü Suriye Kürt YPG milisleri için ABD'nin desteğiyle kızdı.

Türkiye geçen ay YPG'yi güney sınırından süpürmek için "Zeytin Şube Operasyonu" olarak adlandırdığı Suriye'ye bir saldırı başlattı. Ayrıca Suriye'nin Manbij kasabasına - şu anda YPG liderliğindeki bir güç kontrolünde - baskı yapmakla tehdit ediyor ve oradaki birliklerin orada bulunmalarını önlemek için uyarıda bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İÇİMDEKİ LİDER – Duygu Alptekin Gürsu
İÇİMDEKİ LİDER – Duygu Alptekin Gürsu
Cevizin başkenti Denizli olacak
Cevizin başkenti Denizli olacak