Enerji Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 5 Taktik

Enerji Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 5 Taktik
Enerji Faturalarınızda Tasarruf Yapmanızı Sağlayacak 5 Taktik Admin
Bu içerik 314 kez okundu.

 

Son zamanlarda gündeme gelen enerji faturaları (doğalgaz, elektrik ) zamlar tasarruf yöntemlerini gözden geçirmemize sebep olmaktadır. Gelen zamları durdurmak elimizde olmadığı için gelen faturaların miktarını düşürmeyi deneyebiliriz. Hayatımızı kolaylaştırması açısından kullandığımız elektronik aletlerin kullanımlarını ve bazı alışkanlıklarımızı biraz değiştirerek bir takım tasarrufları yapabiliriz. Günlük yaptığımız işlerde ufak ve basit değişikler enerji faturalarımıza yansıyacak ve tasarruf kaçınılmaz olacaktır. Şimdi tasarruf yapmamızı sağlayacak 5 ipucuna bir bakalım.

1. Su Isıtıcısı Yalıtımı Yapmak

Hemen hemen herkesin evinde bir adet su ısıtıcısı bulunmaktadır. Su ısıtıcıları hayatımızı kolaylaştıran ve en çok enerji harcayan elektronik aletlerdir. Isıtıcının dışına yapacağımız yalıtım suyun ısınmasını kolaylaştıracak ve %10 tasarruf yapmamızı sağlayacaktır. Bu sayede normal şartlarda su ısıtma işlemi süresi düşecek ve doğalgaz faturasından tasarruf yapmış olacaksınız.

2. Buzdolabının Kapağını Sürekli Açmayın

Evimizde bulunan buzdolaplarının kapılarını günde çok kez açıyoruz dolap içindeki soğuk seviyesi düştüğünden enerjiye yüklenen buzdolabı daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Buzdolabını sık sık açmayarak ihtiyaç halinde ise hemen kapağını kapatmak iyi bir tasarruf yöntemidir. Kış aylarında ise derecesini biraz düşürerek de enerji tasarrufu yapabiliriz.

3. Mikrodalga Kullanın

Evde yemek ısıtmak için fırın yerine mikrodalga kullanın fırınlar öncelikle geniş kabinlere sahip oldukları sebebi ile kendilerini ısıtmak için fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar ve bu faturalara yansır. Mikrodalga fırınlar direk ısı odaklı oldukları için %70 tasarruf yapmanızı sağlar.

4. Pişirme Kaplarınızı Değiştirin

Pişirmek kaplarınızı değiştirerek de tasarruf yapabilirsiniz. Pişirme kaplarını cam olanlar ile değiştirdiğiniz taktirde cam ısıyı çabuk ilettiğinden yemek pişme süresi en az 10 dakika kısalacaktır ve enerjide 10 dakikalık tasarruf yapmış olacaksınız.

5. Donmuş Gıdaları Oda Sıcaklığında Çözülmesini Bekleyin

Dondurulmuş gıdaların oda sıcaklığında çözülmesini beklemek pişme sürelerinin kısalmasına yardımcı olmaktadır. Donmuş gıdayı direk pişirmeye kalktığımızda harcadığımız enerji öncelikle buzun çözülmesine ardından da yemeğin pişmesini sağlayacaktır. Bu sürede ise olması gerekenden fazla enerji harcanacaktır.

Faturasmart.com'a Bu İnfografik İçin Teşekkür Ederiz

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EVDE SAĞLIK, 2 YAŞINDA
EVDE SAĞLIK, 2 YAŞINDA
"Milli Mücadelenin 100. Yıldönümü Anısına" Kızının anlatımıyla Kazım Karabekir