ENDÜSTRİYEL MUTFAK EKİPMANLARINDA DOĞRU TERCİH NASIL YAPILIR?

ENDÜSTRİYEL MUTFAK EKİPMANLARINDA DOĞRU TERCİH NASIL YAPILIR?

ENDÜSTRİYEL MUTFAK EKİPMANLARINDA DOĞRU TERCİH NASIL YAPILIR?
ENDÜSTRİYEL MUTFAK EKİPMANLARINDA DOĞRU TERCİH NASIL YAPILIR? Emre
Bu içerik 222 kez okundu.

Endüstriyel mutfak, restoran, otel, yemekhane gibi her miktarda yemek üretimi yapılan işletmelerin sahip olması gereken, paslanmaz çelik ürünlerden oluşan mutfaklardır. Sağlık ve hijyen açısından belirlenen kurallara uygun ekipmanlar ile üretim kapasitesine ve çeşitliliğine göre de ekipmanlar belirlenmelidir.

Endüstriyel mutfak ekipmanları satın alınmadan önce belirlenmesi gereken önemli noktalar mevcuttur. Bu noktaların doğru tespiti ile en uygun mutfak cihazları belirlenir ve gereksiz ürün temininin önüne geçilir.

Üretim kapasitesi önemli bir etkendir. Çünkü fritöz alacaksanız ama hangi boyutlarda, bunu bilmeniz gerekir. 10 lt fritöz işinizi çözmeyebilir. Bu durumda 2*10 veya 2*15 lt kapasiteli fritözler kullanmanız gerekebilir. İşte bunun gibi tüm ekipmanlar için üretim kapasitesi önemlidir. Yaklaşık 2000 kişilik bir yemekhanede saatte 500 tabak yıkabilen bir endüstriyel bulaşık makinesi işinizi çözmeyebilir. Bu durumda giyotin tip veya konveyörlü bulaşık makinesi kullanmanız gerekebilir. Fırın gibi bir işletmeniz varsa ve tepsi ve kasa yıkamanız gerekiyorsa kazan ve tepsi yıkama makinesi satın almanız daha çok işinize yarayacaktır.

Mutfakta üretilecek menü en önemli öğelerden biridir. Menüde müşterilere sunulacak ürünler hangi türde mutfak ekipmanları almak gerektiğinin de belirlenmesinde büyük rol oynar. Örneğin fast food ekipmanları sunmayacaksanız tost makinesi gibi ürünler almanıza gerek olmaz. Yemekhane gibi bir işletme kuruyorsanız yer ocakları en çok ihtiyaç duyacağınız pişirme ekipmanlarından biri olacaktır.

Bu iki önemli hususla birlikte olması gereken bölümlere ait ekipmanlar da doğru tespit edilerek verimli mutfaklar kurulabilir. Depolama alanı için gerekli raflar, soğuk dolaplar, soğuk oda gibi ekipmanlar ile hazırlık bölümünde yer alabilecek sebze doğrama makineleri, et kıyma makineleri, hamur açma makineleri gibi ürünlerden ihtiyacınız olanları muhakkak almalısınız.

Endüstriyel Mutfak Kurulum Maliyetleri

Endüstriyel Mutfaklarda kurulum maliyetleri çok yüksek olabileceği gibi belirli seviyelere de indirilebilir. Bu tamamen sizin ayırdığınız bütçeye bağlıdır. Ürünlerin bir kısmı markalarına göre diğerlerine göre çok yüksek fiyatlı olabilmektedir. Tabi bu durumda aldığınız ürünü daha uzun süre kullanabiliyorsunuz, teknik servis ihtiyacınız düşüyor veya daha fazla özelliğe sahip oluyor. Örneğin bir bulaşık makinesi düşünün, bir markada 10bin TL fiyatı varken diğer bir marka aynı boyutlarda ve kapasitede bulaşık makinesini 30bin TL’ye satabiliyor.

Kurulum maliyetleri konusu sizin üzerinde çokça düşünüp, imkanlarınızla karşılaştırıp karar vermeniz gereken bir durum. Endüstriyel mutfaklar uzun ömürlü olması gereken mekanlar olduğundan mümkün olduğunca kaliteli ürünler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kurulum maliyetleri yüksek olduğundan bazı ürünlerde daha uygun fiyatlı ürünleri de tercih ederek işe başlayabilirsiniz.

Her ne türde olursa olsun, sanayi tipi mutfak kurulum işlemlerinde önceden belirlenen menü ve kapasite ile tercih edilen ekipmanlar en doğru mutfakların kurulmasına sebep olur. Enova Endüstriyel Mutfak firması da tecrübeli kadrosuyla size en iyi mutfağı kurmanız için yardımcı olmaya hazırdır. En iyi mutfak gereçlerini en iyi fiyatlara Enova’dan temin edebilirsiniz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli Kent Konseyi’nde seçim heyecanı
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser
Denizli'de 1470 kursiyerden 3735 eser