Enceladus'un Buz Kaplamalı Okyanusunda Hidrotermal Prosesler için Yeni Kanıt Bulundu

Enceladus'un Buz Kaplamalı Okyanusunda Hidrotermal Prosesler için Yeni Kanıt Bulundu

NASCA'nın Cassini uzay aracı, Enceladus'un gaz ve buz taneleri dalışıyla en derin dalışı sırasında araştırmacılar, buzlu aydan çıkan materyalde moleküler hidrojen buldular. Bu keşif, Enceladus yüzeyinin altındaki okyanustaki hidrotermal aktivite için daha fazla kanıt sağlar ve okyanusun mikrobik yaşam için uygun koşullara sahip olma olasılığını artırır.

Enceladus'un Buz Kaplamalı Okyanusunda Hidrotermal Prosesler için Yeni Kanıt Bulundu
Enceladus'un Buz Kaplamalı Okyanusunda Hidrotermal Prosesler için Yeni Kanıt Bulundu Admin
Bu içerik 633 kez okundu.

 

Cassini'nin İyon Nötr Kütle Spektrometresi (INMS) , 28 Ekim 2015'te Enceladus'un yakınında uçması sırasında hidrojen gazı tespit etti . Önceki flybys, Enceladus'un kayalık göbeğinin üzerinde yaşayan küresel bir yeraltı okyanusu için kanıt sağlamıştır.

Moleküler hidrojen tüyleri için bir markör olarak görev yapabilir hidrotermal işlemleri yaşam için gerekli kimyasal enerjiyi verebilir.

Enceladus'a özgü hidrojen aramak için, robotik yörünge, özellikle yüzeyin yakınına uçtu ve yanıltıcı kaynakları en aza indirmek ve ölçmek için belirli bir modda INMS'yi çalıştırdı.

"Hidrojen, hidrotermal menfezlerin yakınındaki Dünya okyanusunda yaşayan mikroplar için bir kimyasal enerji kaynağıdır. Sonuçlarımız aynı kimyasal enerji kaynağı Enceladus okyanusta mevcut olduğuna işaret etmektedir,”Dr Hunter Waite, Uzay Bilimi ve Mühendisliği Bölümü Southwest Araştırma Enstitüsü'nden ve baş yazarı araştırmacı söyledi kağıt dergisinde yayımlanan bilim .

Enceladus okyanusunda mikrobik yaşamın kanıtını bulamadık, ancak hidrojen gazı keşfi ve devam etmekte olan hidrotermal aktivitenin kanıtı , ayın buzlu kabuğunun altında yaşanabilir koşulların var olabileceğine dair eğlenceli bir öneri sundu "dedi.

Güneybatı Araştırmalar Enstitüsü'nden aynı yazar olan Dr. Rebecca Perryman, "Ensisadus'tan geçerek Cassini'nin son uçuşu için INMS için yeni operasyon yöntemleri geliştirdik" dedi.

"Enerjinin arka plan kaynaklarını tanımlamak için kapsamlı simülasyonlar, veri analizleri ve laboratuvar testleri yaptık ve moleküler hidrojenin gerçekten Enceladus'un kendisinden ne kadar köken aldığını ölçebiliyoruz" dedi.

Bu grafik, Cassini bilim adamlarının suyun Enceladus okyanusunun dibinde kaya ile nasıl etkileşime girdiğini hidrojen gazı ürettiklerini göstermektedir.  Resim kredisi: NASA / JPL-Caltech / Güneybatı Araştırma Enstitüsü.
Bu grafik, Cassini bilim adamlarının suyun Enceladus okyanusunun dibinde kaya ile nasıl etkileşime girdiğini hidrojen gazı ürettiklerini göstermektedir. Resim kredisi: NASA / JPL-Caltech / Güneybatı Araştırma Enstitüsü.
Dünya'nın okyanus tabanında, hidrotermal menfezler sıcak, mineral yüklü sıvı yayar, alışılmadık canlılarla dolu eşsiz ekosistemlerin gelişmesine izin verir.

Mineral yüklü sıvıyı metabolik enerjiye dönüştüren mikroorganizmalar bu ekosistemleri mümkün kılar.

"Araştırdığımız moleküler hidrojen miktarı, dünyadaki hidrotermal menfezlerin yakınında yaşayan mikropları andıran mikropları destekleyecek kadar yüksek" dedi ve ayrıca Southwest Research Institute'tan Dr. Christopher Glein de söyledi .

Enceladus'da benzer organizmalar varsa, daha büyük bir ekosistem için bir temel oluşturabilecek kemosentez için enerji elde etmek için hidrojeni 'yakabilirler'. "

Araştırmacılar Enceladus'un kendisinden gelen hidrojen hidrojen kaynaklarını, örneğin buz kütlesi veya küresel okyanustaki varolan bir rezervuar gibi düşünüyorlardı.

Analiz, gözlenen hidrojenin Enceladus'un oluşumu sırasında veya ayın yüzeyinde veya iç yüzeyindeki diğer işlemlerden elde edilmesinin mümkün olmadığı sonucuna vardı.

"Her şey hidrojenin aya ait kayalık çekirdeğin kaynaklandığını gösteriyor," dedi Dr. Waite.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
Türkiye, ABD'nin S-400'ler üzerindeki yaptırım kararının 'gözden geçirilmesi' çağrısında bulundu
MHP lideri 14 düzenleme önerdi
MHP lideri 14 düzenleme önerdi