En Eğlenceli Tayland Festivalleri

En Eğlenceli Tayland Festivalleri
En Eğlenceli Tayland Festivalleri Harun antepli
Bu içerik 522 kez okundu.

Tayland, namı değer “Güleç Ülke”, dünyadaki en popüler turistik yerlerden biri ve bir sonraki tatilinizde tercih etmek için birçok güzelliğe sahip. Harika kumsalları, cennet adaları, enfes yemekleri ve eşsiz kültürü ile ziyaretçilerine eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Festival için Dubai turu yapıp Dubai’yi gezenler dışında Tayland için de festivallerin yeri çok ayrıdır. Tayland halkı, her biri şölen havasında geçen kutlamalara bayılır. Siz de Tayland turunuza biraz renk katmak isterseniz bu ülkede gerçekleşen en eğlenceli festivallerini not almanızı öneriyoruz.

  • Songkran - Su Festivali

Tayland’daki en popüler festivallerden biri, Songkran ya da diğer adıyla Su Festivali’dir. 13 Nisan'da gerçekleşen geleneksel Songkran Festivali’nin esas amacı, suyun kötü düşüncelerden, davranışlardan arınmasına yardımcı olduğuna ve iyi şans getirdiğine inanılması. Aynı zamanda Budist heykellerin temizlenmesi ile ilgili bu gelenekyüzyıllardan beri devam ediyor. Yavaş yavaş su kullanımının da artmasıyla birlikte bugünlerde Tayland'ın büyük kentlerinin çoğunda dev bir su savaşı yapılıyor. Festival, çoğu kişinin su tabancasıyla sokaklara çıktığı Tayland’ın kuzeyindeki Chiang Mai'de kutlanıyor. Songkran Festivali’nin Tayland’daki en sıcak ayın sonlarına doğru kutlanması nedeniyle40 derecelik sıcaklıkta buz gibi soğuk su ile hem eğlenebilir hem de ferahlayabilirsiniz.

  • Mother and Father - Kral ve Kraliçe

Anneler Günü ve Babalar Günü, Tayland' halkının gerçekten de ciddiye aldığı iki şenliktir. Kral ve Kraliçe Tayland'daki en önemli iki insandır ve doğum günleri her yıl mutlaka büyük organizasyonlarla kutlanır. Kraliçenin doğum günü 12 Ağustos'ta kutlanıyor. Bu kutlamayla Tayland halkıkraliçeyi;ülkelerinin "annesini" onurlandırıyor. 12 Ağustos Tayland’da milli tatil ilan ediliyor. Anneler, çocuklarının okullarına davet edilir ve burada öğrenciler tipik bir Tayland dans gösterisi yaparlar. Kutlama Taylandlıların ülkelerine ve ailelerine olan bağlılığın da bir simgesi olarak görülüyor.

Tayland'daki Babalar Günü de benzer nitelikte kutlanıyor. Kralın doğum günü 5 Aralık'ta ve Tayland'ın her yerinde o tarihteevlerin Tayland bayrakları ve kralın fotoğrafları ile süslenmiş olarak görebilirsiniz. Özellikle kadın Taylandlılar krallarını çok seviyorlar. Sarı veya altın rengi giyerek Bangkok'taki bütün sokakları trafiğe kapatıyor ve kralın şerefine havai fişek gösterileri düzenliyorlar.

  • Loy Krathong - Işık Festivali

Uzakdoğu turunuzun unutulmazlarından olacak dini bir festival Loy Krathong ya da 12. Tayland ayının dolunayında her yıl düzenlenen "ışık festivali" gerçekten de deneyimlemeye değer. Taylandlılar festivale hazırlık aşamasında muz yaprakları, orkideler, marigoldlar (kadife çiçeği)ve tütsü ile güzel dekoratif şeyler oluşturarak Krathong'u rengarenk bir festivale dönüştürüyorlar. Festival günü ise binlerce insan kanallar ve nehirler boyunca toplanarak Krathong'a para ve yiyecek atıyor ve atılan şeylerin uçup gitmesine izin veriliyor. Mumlar yakılarak dilekler dileniyor ve dualar okunuyor. Festival tüm ülkede kutlanıyor. Ama festivalin en görkemli sahnelerine şahit olabileceğiniz başlıca yer şüphesiz Chiang Mai. Diğer Tayland festivalleri gibi Loy Krathong da yaşlılara ve Buda'ya duyulan saygının bir simgesi olarak biliniyor.

  • Wai Kru Günü

Wai Kru Day, ülkedeki her Tayland okulunda düzenlenen bir kutlamadır. Taylandlı öğrencilerin öğretmenlerine hediye veya çiçek sunarak saygı gösterdikleri bir gündür. Buda'nın orijinal öğretmen olduğuna inanan Budistler ise Wai Kru Günü’nün uğurlu bir gün olduğunu düşünüyor. Çocuklar genellikle öğretmenlerine sunmak içinhaziran veya ekim aylarında yapılan kutlama günlerinde karışık çiçek aranjmanları hazırlıyorlar. Öğretmenler meclis salonunun önüne dizilir ve öğrencilerse kendileri yaptıkları çiçekleri belli bir sıraya göre öğretmenlerine sunarlar. Özellikle yabancı turistlerin büyük ilgi gösterdiği bu kutlama, esasındainsanın kendisinden yaşça büyük olan kişilere saygının her daim olduğunu göstermeyi amaçlıyor. Yüzölçümü olarak büyük bir ülke olan Tayland’ın hemen hemen her bölgesinde ve her daim bir kutlamaya denk gelmek mümkün. Neredeyse her iki haftada bir Tayland halkı gerçekleşmesini istediği dilekleriyle birlikte sevdiklerine hediye aldıktan sonra tapınağa gitmeyi çok seviyor. Çoğu festivalin dini bir anlam ve önemi vardır, ancak bu, Budist olmayanların katılamayacağı anlamına gelmez. Budizm, tüm inançların önemli olduğunu ve bu nedenle dinin ne olursa olsun şenliklerde herkesin yer alabileceğini vurgular; sadece kurallara uyduğunuzdan emin olun.

 

Keywords: Tayland eğlence, Tayland gezi, Tayland festivalleri, Tayland etkinlikleri, Tayland plajları, taylandda gezilecek yerler, Tayland turu, Tayland tur, Uzakdoğu turu, Uzakdoğu turları

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
İbrahim Tatlıses'in Annesi Vefat Etti
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması
A Haberden Prof. Dr. Mark Thomas Açıklaması