EMA yetkilisi, AstraZeneca engelini kaldırmayı önerdi

EMA yetkilisi, AstraZeneca engelini kaldırmayı önerdi

Avrupa İlaç Ajansı'ndan bir üst düzey yetkili, 13 Haziran'da yayınlanan bir röportajda, AstraZeneca'nın koronavirüs aşısını alternatiflerin mevcut olduğu tüm yaş grupları için terk etmeye değer olabileceğini söyledi.

EMA yetkilisi, AstraZeneca engelini kaldırmayı önerdi
EMA yetkilisi, AstraZeneca engelini kaldırmayı önerdi Admin
Bu içerik 11148 kez okundu.

 

EMA'nın aşı stratejisi başkanı Marco Cavaleri de İtalya'nın La Stampa gazetesine Johnson & Johnson aşısının tercihli olarak 60'ların üzerinde kullanılması gerektiğini söyledi.

Her iki sözde viral vektör aşısı, 18 yaşın üzerindeki herkes için yetkilendirilmiştir, ancak nadir kan pıhtıları raporlarına tabidir. AB ayrıca iki mRNA aşısına, Pfizer/BioNTech ve Moderna'ya izin verdi.

İtalya, 12 Haziran'da, gençler için artan sağlık risklerine ilişkin endişeler nedeniyle AstraZeneca aşılarını 60 yaş ve üstü kişilere kısıtladı.

60'lı yaşlar da dahil olmak üzere AstraZeneca'yı yasaklamanın daha iyi olup olmayacağı sorusuna Cavaleri, "Evet ve Fransa ve Almanya gibi birçok ülkenin mRNA aşılarının artan mevcudiyeti ışığında düşündüğü bir seçenek.

"Ancak, vakalar çok nadirdi ve ilk dozdan sonra. İkinci dozla ilgili daha az veri olduğu doğru, ancak Birleşik Krallık'ta (aşı programı) iyi gidiyor."

"Gençler arasında hastalık riskleri azalır ve onlar için mesaj tercihen mRNA aşılarını kullanmak olabilir, ancak seçim bireysel devletlere bırakılmıştır."

Tek atımlık Johnson & Johnson aşısının "AstraZeneca'dan daha az soruna" sahip olduğunu ve daha az yaygın olarak kullanıldığını kaydetti.

"Bir doz ile ulaşılması zor olan bazı kategoriler için faydalıdır, ancak bir adenovirüs (aşı) olarak kalır ve 60'lı yaşların üzerine ayırmak tercih edilir" dedi.

Daha sonra Twitter'da kısa bir açıklamada, EMA şunları söyledi: "Yanlış bilgiler bugün ortalıkta dolaşıyor.

"Durum bu: AstraZeneca #COVID19 aşısının fayda/risk dengesi pozitif ve tüm popülasyonlar için geçerliliğini koruyor."

Messenger RNA genetik teknolojisi, vücudu koronavirüste bulunana benzer sivri proteinleri yeniden üretmesi için eğitir. Gerçek virüse daha sonra maruz kaldığında, vücut sivri proteinleri tanır ve onlarla savaşabilir.

AstraZeneca ve Johnson & Johnson gibi viral vektör aşıları, genetik talimatları insan hücrelerine aktarmak için bir "vektör" olarak soğuk algınlığına neden olan bir adenovirüsün genetik olarak tasarlanmış versiyonunu kullanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Tesla, İstanbul mağazası için yönetici ve danışman arıyor
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere
Birinci Dünya Savaşı sırasında kilit kalenin restorasyonu bitmek üzere