Elektronik Devre Elemanlarında Devrim

Elektronik Devre Elemanları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Elektronik Devre Elemanlarında Devrim
Elektronik Devre Elemanlarında Devrim Emre
Bu içerik 0 kez okundu.

Kondansatör bir başka deyişle kapasitörler, elektriksel yükü kısa süreliğine depolayan elektroniğin temel devreleridir. Hemen hemen her alanda kullanıma uygun kondansatör çeşitleri bulunmaktadır. Bunlar elektrolitik kondansatör, kutuplu kondansatör ve kutupsuz kondansatör olarak üçe ayrılır. Kullanım alanları ve özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Hepsindeki temel mantık, iki iletken levha arasına yerleştirilen yalıtkan maddedir. Devrede dolaşan elektrik akımını depo etmeye yarar. Yalıtkan madde elektrik üretmez. İki iletken levha arasında dolaşan elektrik akımını içerisinde depolar. İçerisindeki yalıtkan maddeler, kullanım alanına göre değişiklik gösterebilir. Mika, kağıt, polyester, seramik, hava gibi maddeler kullanılabilmektedir. Çalışma prensibi olarak, iki iletken güç arasına artı ve eksi denge kurulur. Bu ürün kaynağa bağlandığında aradaki iletken olmayan kısım ile akım geçişi engellenerek, elektrik akımının ara yalıtkan bölgede toplanması ve birikmesi sağlanır. Yapıları itibari ile kısa sürede şarj olabilme özelliğine sahiptirler. Asıl mantık pillerdeki gibi işler. Şarj ve deşarj özelliği bulunmaktadır. Depolama, doğrultma, filtreleme, kublaj, dekuplaj, kompanzasyon, gerilim çoklayıcı olarak kullanılabilir. Kullanım çeşitliliği, kullanıldığı alan ve özelliklere göre değişkenlik göstermektedir.  

 Elektrolitik Kondansatör Yapısı

  Artı ve eksi olarak iki kutuplu veya direkt kutupsuz olarak üretimleri gerçekleştirilir. Kutuplu elektrolitik kondansatörlerde, kutuplar bağlanırken çok dikkatli olmak gerekir. Bağlamada yanlışlık yapılan kondansatörde, anot kısmında bulunan oksit tabaka, metal yüzeye temas ile kısa devre yapabilmektedir. Bu kısa devre gerçekleştiğinde yüksek derece de ısı oluşur ve kondansatörün patlamasına sebep olabilir.  

 Kutuplu Kondansatör Yapısı

  Kondansatörde iki iletken levha arasına yerleştirilen yalıtkan maddeler çeşitlilik gösterebilir. Bu maddeler mika, metal kağıt, polyester, seramik ve tantal gibi maddeler olabilir. Elektrolikit kondansatör içerisine tantal yalıtkan maddesi bağlanan kondansatörler kutuplu kondansatör olarak adlandırılır. Bu nedenle sadece DC şeklindeki devrelerde kullanıma uygundur.  

 Kutupsuz Kondansatör Yapısı

  Kutupsuz kondansatörlerde de mantık aslında kutuplu kondansatördeki gibidir. Arada kullanılan yalıtkan maddenin yani dielektrik maddenin kullanımı ile oluşturulurlar. Aradaki madde çeşitliliği ve kutupsuz bir şekilde bağlanma özelliklerinden dolayı her çeşit evrelerde kullanılabilir özelliktedirler. AC ve DC devrelerinde sorunsuz bir kullanım sağlanmaktadır.  https://www.gorsuelektronik.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Başkan Yanılmaz’dan Oda Başkanlarına Hayırlı Olsun Ziyaretleri
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
Kürsübaşı Günü her hafta perşembe günü gerçekleştirilecek
beylikdüzü escort