Ege çiftçileri eski İngiltere avcılarının yerini aldı

Bu 2018 dosya fotoğrafında, Londra'daki Doğal Tarih Müzesi'ndeki 10.000 Yaşındaki Adamın Sırları Birinci Brit'in gösterimi sırasında sergilenen Britanya'nın en eski tam iskeletinin kafatasına dayanan bir kafanın tam yüz rekonstrüksiyon modeli. Bilim adamları, şu anda Yunanistan ve Türkiye olan bir bölgeden bir göç dalgasının 6.000 yıl önce İngiltere'ye geldiğini ve Pazartesi günü yayınlanan bir araştırmaya göre, mevcut avcı-toplayıcı nüfusun yerini aldı.

Ege çiftçileri eski İngiltere avcılarının yerini aldı
Ege çiftçileri eski İngiltere avcılarının yerini aldı Admin
Bu içerik 423 kez okundu.

 

Bilim adamları, şu anda Yunanistan ve Türkiye’nin 6.000 yıl önce İngiltere’ye geldiklerinden bir göç dalgası olduğunu ve neredeyse avcı-toplayıcı nüfusun yerini aldığını söylüyorlar.

Nature dergisinde Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma, antik kalıntıların genetik örneklerinin binler için İngiliz Adaları'nda yaşayan karanlık tenli yemciler ve yeni gelenler arasında çok az şey olduğunu göstermiştir.

Buna karşılık, daha önce yapılan DNA araştırmalarına göre, kıta Avrupa’ya çiftçilik getiren Ege göçmenleri yerel halkla yoğun bir şekilde karıştı.

Çalışmayı ortak olarak yazan, University College London'da evrim genetiği profesörü olan Mark Thomas, “Son İngiliz avcı-toplayıcıların bu sayının az olduğu söylenebilir” ve bu nedenle genetik kayıtlarda çok az iz bırakmış olabilir. [AP]

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Wayne Williams Kimdir?
Wayne Williams Kimdir?
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki
Denizli'de Kadın Meclisi'nden kadına yönelik şiddete karşı tepki