Efsanevi Yunan Savaş Gemisi 'G. Averof 'Kaleye Dönüyor (video)

Geçen yüzyılın ilk yarısının çoğunda Yunan amiral gemisi olan tarihi gemi " Georgios Averof " , Çarşamba günü Faliro Yat Limanı'nın yanında Trocadero iskelesine geri döndü

Efsanevi Yunan Savaş Gemisi 'G. Averof 'Kaleye Dönüyor (video)
Efsanevi Yunan Savaş Gemisi 'G. Averof 'Kaleye Dönüyor (video) Admin
Bu içerik 0 kez okundu.

 

Yakındaki Skaramagas tersanelerinde gerçekleştirilen planlı bakım ve onarım çalışmalarının başarıyla tamamlanmasının ardından kalıcı iskeleye geri döndü.

Özel şahıslara ve yelken kulübelerine ait onlarca tekne Faliro'ya ait savaş gemisine eşlik etti.

Halk arasında Yunanlı bir savaş gemisi olarak bilinmesine rağmen, aslında zırhlı bir kruvazör, bu türden tek gemi halen varlığını sürdürüyor.

Gemi İtalya'da inşa edildi ve 12 Mart 1910'da fırlatıldı.

Elli'de (3 Aralık 1912) ve Lemnos'ta (5 Ocak 1913) Osmanlı donanmasına karşı yapılan savaşlarda, Ege Denizi'nin Yunanistan için tartışmasız kontrolü ve tek başına zafer kazanması sağlandı.

Almanya'nın 1941'de Yunanistan'a saldırması ve cephe yıkımı sonrasında geminin mürettebatı, Almanlar tarafından tutsak edilmemesi için kendisini sallamak için verilen emirlere itaatsizlik etti ve sürekli Alman hava saldırıları tehdidi altında Girit'e kadar yola çıktı.

Sürgündeki Yunan Komutanlığı'nın amiral gemisi olarak 17 Ekim 1944'te Kaptan Theodoros Koundouriotis komutasında, sürgündeki Yunanistan hükümetini özgür Atina'ya geri götürdü. 1952'de göreve başlamadan Filo Merkezi olarak görev yapmaya devam etti.

1984 yılında Donanma onu bir müze gemisi olarak kurmaya karar verdi ve aynı yıl, Yunan deniz geleneğinin tarihi konsolidasyonu ve bakımını teşvik etmek isteyen, işleyen bir yüzen müze olarak demirlediği Palaio Faliro'ya çekildi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
ahmet demir     2017-12-13 dalgamı geçiyorsun murat karakuş yoksa gerçekten malmısın ?ama mala daha çok benziyorsun adama sorarlar sea pearl den ev sahibi olmak için neyini sattında ev aldın?
Şerife     2017-12-03 Tarkan böyle mütevazı olduğu için MEGASTAR sizin gibi "ayranı yok içmeye atla gider sıçmaya" kafasında değil şahsen çok asil buldum
Murat Karakuş     2017-10-31 sea pearl ataköy ev sahibi olmalısınız.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Sınıf arkadaşı 'Tombi' okula döndü
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor
Türkiye insansız tanklar üretmeyi amaçlıyor